Gdzie na urlop? Zależy od kursu i pogody

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes/sxc.hu/Piotr BiziorPolacy jadą na wakacje

Na co zwracają uwagę Polacy planując tegoroczne wakacje? - Na kurs waluty i pogodę - mówi w TVN CNBC Biznes Józef Ratajski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. A te coraz bardziej przemawiają za spędzaniem urlopu za granicą.

- Coraz więcej Polaków woli wypoczywać za granicą - mówi Józef Ratajski w TVN CNBC Biznes. Wielu rodaków na wyjazd zdecydowało się w ostatniej chwili, a to ze względów ekonomicznych: - Gros ludzi zrezygnowało z wcześniejszych zakupów, czekało na ostatnią chwilę, czyli w wielu wypadkach na ofertę "last minute" - wyjaśnia Ratajski.

Ale to nie jedyny czynnik decydujący: - Wielu nie ukrywam patrzy też w niebo i na pogodę. Dość pokaźny procent ludzi, którzy byli zdecydowani zostać w kraju, w tym roku podejmuje decyzję, że po tych dwóch, trzech tygodniach niesprzyjającej aury, na wypoczynek wyjeżdża za granicę - mówi wiceprezes PIT.

Wakacyjny kurs po zerknięciu na kurs

Kolejny argument przemawiający do spędzenia wypoczynku za granicą, to umacniający się w ostatnich dniach złoty, który zbija ceny walut obcych. Przez to na wakacjach możemy wydać trochę mniej, a same oferty biur podróży, które płacą np. mniej za hotele, również tanieją. Dlatego Ratajski radzi dobrze przejrzeć oferty, bo można znaleźć naprawdę ciekawe okazje.

Ratajski: kurs złotego sprzyja wyjazdom zagranicznym/TVN CNBC Bizes

- Kwestia wahań walutowych sprawiła, że dzisiaj ten sam hotel za granicami kraju w polskich biurach podróży można znaleźć w bardzo różnej cenie - mówi wiceprezes PIT. - To, że złotówka się umacnia, też jest elementem dość istotnym. Nie trzeba wydać tyle, jak to pierwotnie w czarnych scenariuszach wyglądało - dodaje.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/sxc.hu/Piotr Bizior