Najnowsze

Facebook idzie na giełdę

Najnowsze

Wikipedia/Robert ScobleFacebook zadebiutuje na giełdzie

Facebook przygotowuje się do giełdowego debiutu - informuje "The Wall Street Journal". Według gazety, można spodziewać się go wiosną 2012 r. Firma Marka Zuckerberga ma zebrać w ten sposób 10 mld dol.

Jak pisze "WSJ", szczegóły oferty publicznej zostały już wstępnie ustalone przez dyrektora finansowego firmy, ale prezes - Mark Zuckerberg nie podjął jeszcze decyzji co do ostatecznej wielkości i dokładnej daty debiutu.

Jednak - według anonimowego informatora Bloomberga - spółka zamierza złożyć wniosek o IPO do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd jeszcze przed końcem roku. "WSJ" twierdzi, że wejście na parkiet mogłoby nastąpić pomiędzy kwietniem a czerwcem 2012 r.

Debiut Facebooka mógłby być jednym z największych w historii. Z informacji "WSJ" wynika, że firma chciałaby zebrać 10 mld dol. W przeszłości tylko 13 pierwotnych ofert publicznych miało większą wartość, a tylko trzy przeprowadziły spółki z USA. Były to: Visa (19,7 mld dol. w 2008 roku), General Motors (18,1 mld dol. w 2010 roku) i AT&T Wireless Services (10,6 mld dol. w 2000 roku).

Dzięki temu Facebook pobiłby na głowę wszystkich swoich internetowych konkurentów. Do tej pory największym IPO mógł się pochwalić Google - w 2004 r. zebrał z rynku 1,9 mld dol.

Obecnie wartość całego Facebooka szacowana jest na 100 mld dol.

Źródło: Wall Street Journal, tvn24.pl, TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Robert Scoble

Pozostałe wiadomości