Fabryki zamykają już na miesiące

Najnowsze

honda.comW zakładach w Swindon powstają Hondy Civic

Koncern Honda zatrzymuje taśmy produkcyjne w swojej brytyjskiej fabryce. W przeciwieństwie do konkurentów, którzy wstrzymania produkcji dokonywali na kilkanaście dni, Honda zapowiada postój aż do czerwca.

Powód to oczywiście spadek sprzedaży samochodów. Honda ogłosiła, że zawiesza produkcję w zakładach w Swindon począwszy od piątku na cztery miesiące do 1 czerwca.

4,2 tys. pracowników fabryki ma otrzymać podstawową płacę przez pierwsze dwa miesiące i 60 proc. wynagrodzenia przez resztę przestoju. Od czerwca produkcja ma zostać podjęta, ale w mniejszym niż dotąd rozmiarze.

W ub. r. Honda wyprodukowała w W. Brytanii 250 tys. pojazdów, eksportując je głównie do odbiorców w Europie. Koncern chce zatrzymać załogę, ponieważ jesienią planuje uruchomienie w Swindon nowego modelu Jazz. Obecnie zakłady w płd. Anglii produkują głównie model Civic.

Zysku już prawie nie widać...

W piątek Honda ogłosiła, iż jej zysk za obecny rok obrachunkowy będzie o 57 procent niższy od zakładanego i wyniesie 80 mld jenów (ok. 68 mld euro). Zysk netto koncernu za ostatni kwartał do końca grudnia był niższy o 90 proc. od prognoz i wyniósł 20,24 mld jenów wobec zakładanych 200 mld jenów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: honda.com