Ewa Tomala-Borucka zastąpi Lecha Witeckiego

Kidawa-Błońska: Ewa Tomala-Borucka zastąpi Witeckiego, a potem będzie rozpisany konkurs
Kidawa-Błońska: Ewa Tomala-Borucka zastąpi Witeckiego, a potem będzie rozpisany konkurs
TVN24 BiS
Kidawa-Błońska: Ewa Tomala-Borucka zastąpi Witeckiego, a potem będzie rozpisany konkurs TVN24 BiS

Ewa Tomala-Borucka, dotychczasowa szefowa oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach będzie pełnić obowiązki generalnego dyrektora tego urzędu.

Tomala-Borucka zastąpi na stanowisku generalnego dyrektora dyrekcji dróg krajowych i autostrad Lecha Witeckiego. Witecki pełnił tę funkcję od 2008 roku. Dziś na wniosek wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej został odwołany przez prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

Do czasu konkursu

Na antenie TVN24 Biznes i Świat rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska potwierdziła, że do czasu wyboru nowego generalnego dyrektora jego obowiązki będzie pełnić obecna dyrektor oddziału GDDKiA w Katowicach, czyli Ewa Tomala-Borucka.

- W tej chwili Lecha Witeckiego zastąpi kobieta, dyrektor oddziału w Katowicach. A następnie zostanie rozpisany konkurs, który wyłoni nową osobę na to stanowisko - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik rządu.

Jakie wyzwania?

Marek Michałowski szef RN Budimeksu twierdzi, że nowa osoba na czele GDDKiA poprawi relacje z przedsiębiorcami. - Branża patrzy na te zmiany ze spokojem i liczy, że z panią dyrektor Tomalą uda się załatwić sprawy, które muszą być rozwiązane przed kolejną perspektywą unijną - mówi Michałowski. Jego zdaniem przed nową szefową GDDKiA jest stoi wiele wyzwań. Wśród nich m.in. przygotowanie od podstaw przetargów na nową perspektywę unijną. - Trzeba przeprowadzić cały proces. Podpisać przetargi, a potem przystąpić do ich realizacji. Podstawowe problemy jakie trzeba rozwiązać to te, o które prosi branża. Szczególnie, że jest teraz nowa dyrektywa, która mówi, aby odejść od szaleństwa jedynego kryterium najniższej ceny w przetargach. Teraz wykonawcy ma być uzasadniony ekonomicznie, można więc przygotowywać przetargi w ten sposób, żeby oceniać nie tylko najniższą cenę, ale także na doświadczenie firmy, jej finanse i gwarancje tego, że jest w stanie wykonać kontrakt - uważa Michałowski. Szef RN Budimeksu twierdzi, że należy też doprowadzić do konsensusu w ramach wzorców umowy. - Powinien być wzorzec, który reguluje wszystkie warunki, a sama umowa powinna zajmować dwie strony. Tak jest w całej Unii Europejskiej - przekonuje i dodaje, że kolejnym wyzwaniem dla Ewy Tomali-Boruckiej będzie rozliczanie kontraktów. - Obie strony powinny starać się dogadać. W tej chwili każda sporna suma wędruje do sądu, co trwa latami, a branża traci przez to płynność finansową - dodaje.

Michałowski, szef RN Budimeksu: Branża patrzy na te zmiany ze spokojem
Michałowski, szef RN Budimeksu: Branża patrzy na te zmiany ze spokojem TVN24 BiS

Będą zmiany?

Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa twierdzi, że rynek budowlany jest częściowo w złej, a częściowo w katastrofalnej sytuacji. - Spotkaliśmy się z wicepremier Elżbietą Bieńkowską i uczestniczyliśmy w analizie obecnej sytuacji na rynku, problemów i ich przyczyn, a także wpływu sytuacji kryzysowej na rozwój gospodarki w najbliższych latach - mówi Styliński i dodaje, że PZPB nigdy nie wnioskował o odwołanie dyrektora Witeckiego. - Staraliśmy się wskazywać problemy natury systemowej dotyczące procesu przygotowania i realizacji inwestycji w Polsce, a w tym obszarze nie wiemy jakie będą zmiany i czy będą zmiany - dodaje Styliński.

Jan Styliński: Nigdy nie wnioskowaliśmy o odwołanie dyrektora Witeckiego
Jan Styliński: Nigdy nie wnioskowaliśmy o odwołanie dyrektora Witeckiego TVN24 BiS

Sylwetka

Ewa Tomala-Borucka była od 21 października 2010 roku dyrektorem oddziału GDDKiA w Katowicach. Na to stanowisko powołał ją odwołany dziś Lech Witecki. Wcześniej była zastępcą dyrektora tego oddziału ds. realizacji inwestycji.

Tomala-Borucka ma wykształcenie wyższe techniczne. W 1996 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach w specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie.

W czasie pracy zawodowej zdobyła 3-letnie doświadczenie w projektowaniu i realizacji przemysłowych konstrukcji stalowych, 5-letnie doświadczenie w projektowaniu obiektów inżynierskich w tym również uczestnictwo w nadzorach autorskich oraz 5-letnie doświadczenie w administracji zajmującej się budową dróg krajowych - GDDKiA Oddział w Katowicach. Posiada uprawnienie budowlane.

Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, o nowej dyrektor generalnej Ewie Tomali-Boruckiej
Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, o nowej dyrektor generalnej Ewie Tomali-Boruckiej

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP