Dziedziczenie w ZUS unicestwi reformę OFE?

03.03 | Pracodawcy oświadczają, że oferta rządu ws. reformy OFE zamyka pole dyskusji. Prawnicy zwracają zaś uwagę, że proponowane rozwiązania może zakwestionować Bruksela - i próba ograniczenia deficytu finansów publicznych może się nie powieść. W najnowszej wersji rządowego projektu podtrzymany został wcześniej proponowany podział składki między OFE a ZUS, zadeklarowano natomiast dziedziczenie zgromadzonych w ZUS środków. (TVN CNBC)
Dziedziczenie pieniędzy w ZUS-ie unicestwi reformę OFE?TVN CNBC

Pracodawcy oświadczają, że oferta rządu ws. reformy OFE zamyka pole dyskusji. Prawnicy zwracają zaś uwagę, że proponowane rozwiązania może zakwestionować Bruksela - i próba ograniczenia deficytu finansów publicznych może się nie powieść. W najnowszej wersji rządowego projektu podtrzymany został wcześniej proponowany podział składki między OFE a ZUS, zadeklarowano natomiast dziedziczenie zgromadzonych w ZUS środków.

Z opublikowanej w czwartek wersji projektu zmian w systemie emerytalnym wynika, że rząd podtrzymał podział składki między OFE a ZUS zaproponowany w grudniu. Innego podziału składki chce część organizacji pracodawców uczestniczących w pracach Komisji Trójstronnej.

Rząd przywrócenia OFE w obecnym kształcie obiecać nie chce

Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. składki emerytalnej. Rząd w opublikowanej w czwartek na stronach Biuletynu Informacji Publicznej KPRM najnowszej wersji projektu podtrzymał swoje stanowisko z grudnia 2010 r., że od 2011 r. do 2012 r. część składki przekazywanej do OFE w gotówce będzie stanowiła 2,3 proc., a na subkonto w ZUS 5 proc. W 2013 r. część przekazywana OFE miałaby wynosić 2,8 proc. a do ZUS 4,5 proc., w 2014 r. 3,1 proc. a do ZUS 2,8 proc. W 2015 i 2016 r. byłoby to 3,3 proc. do OFE i 4 proc. do ZUS. Od 2017 ten poziom ma wynosić 3,5 proc. OFE i 3,8 proc. ZUS.

Zgodnie z projektem środki zgromadzone w drugim filarze ubezpieczeń i subfunduszu ZUS będą podlegać dziedziczeniu.

Środki na subkoncie w ZUS mają być waloryzowane corocznie rocznie według średniego nominalnego wzrostu PKB z ubiegłych pięciu lat - jeśli będzie wzrost gospodarczy. Według rządu taki sposób waloryzacji środków na subkoncie ZUS zapewni w długim terminie podobny poziom, jak przy inwestowaniu przez OFE w obligacje.

Emerytura z drugiego filara będzie wypłacana ze środków zgromadzonych w OFE, a w części zapisanej na subkoncie - finansowana z przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w tym dotacji z budżetu państwa.

Państwo zgodnie z projektem nadal będzie gwarantowało emeryturę minimalną - gdyby ubezpieczony zgromadził zbyt mały kapitał potrzebny do wypłaty minimalnej emerytury, różnicę pokryje budżet państwa.

Mają się zmienić limity inwestycyjne OFE - większy będzie limit inwestycji w akcje spółek giełdowych. Limity lokat: w akcje, prawa poboru, prawa do akcji i obligacje zamienne oraz akcje Narodowych Funduszy Inwestycyjnych będą stopniowo zwiększane. Do 2020 r. planowany limit zaangażowania OFE w akcje dojdzie do 62 proc. z obecnych 40 proc. - podano w uzasadnieniu do projektu. Projekt zakłada, że w kolejnych latach należy rozważyć dalsze zwiększanie limitu lokat, aż do ok. 90 proc. Według rządu inwestycje w akcje długoterminowo powinny dać wyższą stopę zwrotu, niż obecne zaangażowanie w obligacje.

Pracodawcy zawiedzeni

Nie ma już czasu i pola do negocjacji ze stroną rządową w sprawie zmian w OFE - stwierdza ekspert Pracodawców RP Adam Ambrozik. W jego opinii, rząd nie chce szukać porozumienia ze stroną społeczną, tylko przekonać ją do swoich pomysłów.

Pracodawcy i związki zawodowe spotkają się w piątek rano w warszawskim Centrum Dialog, by uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie rządowych propozycji zmian w ubezpieczeniach społecznych. - Pierwsze pytanie, jakie postawimy będzie dotyczyło tego, czy rząd jest skłonny podjąć jakiekolwiek działania na rzecz zmiany swojego stanowiska. Do tej pory zgłosiliśmy oficjalnie swoje stanowisko - tak jak inne organizacje - i w zasadzie w projekcie nic się nie zmieniło - poza tym, że mamy pełne dziedziczenie. Oczywiście to jest krok w dobrym kierunku, też to postulowaliśmy. Czy więc mamy jeszcze pole do dyskusji, bo według mnie są tylko próby podejścia strony społecznej, żeby zaakceptowała to, co już jest - ocenia Ambrozik.

Wyjaśnił, że Pracodawcy RP postulowali, by rząd przedstawił ścieżkę powrotu do wyższej składki. - Postulowaliśmy, by rząd przedstawił jasną deklarację, że to, co proponuje to rozwiązanie czasowe, w tym czasie nadrobimy zaległości i wprowadzimy odpowiednie zmiany, jeśli chodzi o reformę finansów publicznych. Bo to przecież stan finansów publicznych był powodem zmian w OFE - dodał ekspert.

Będzie wspólne stanowisko, ale tylko strony społecznej?

W piątek strona społeczna Komisji Trójstronnej przygotuje wspólne stanowisko w sprawie proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym - zapowiedział z kolei ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

- Jeśli do tego dojdzie, rządowi będzie trudno nie uwzględnić zdania strony społecznej w przygotowywanych zmianach w OFE. Podczas spotkania zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej w środę w zasadzie uzgodniliśmy wszystkie pozostałe rządowe propozycje zmian, oprócz poziomu składek przekazywanych do OFE - powiedział Mordasewicz.

- Zgodziliśmy się już m.in. na obniżenie przelewów do 2,3 proc. i utworzenie indywidualnych subkont w ZUS. Nadal nie zgadzamy się z rządem, do jakiego poziomu ma wrócić składka przekazywana do OFE w następnych latach - wyjaśnił.

Dziedziczenie może zahamować odliczenie od deficytu

Rząd zabrał się za zmiany w OFE argumentując, że to przelewy na konta funduszy pogrążają finanse publiczne. Teraz obiecuje dziedziczenie składek emerytalnych, które trafią do ZUS. - Przyjęliśmy pełną formę dziedziczenia, z realizacją pełni praw majątkowych, także z wypłatą gotówkową - mówi przed kamerą TVN CNBC szef doradców premiera Michał Boni.

Jednoczesne zmniejszanie deficytu poprzez zapisywanie składek na kontach w ZUS i zachowanie ich dziedziczności zdaniem niektórych prawników stwarza ryzyko, że rozwiązanie to zakwestionuje Bruksela.

- Problem dziedziczenia pojawiał się już w 2004 roku - przypomina w TVN CNBC mecenas Paweł Pelc, były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Wtedy Polska negocjowała z Unią Europejską zaliczanie OFE do sektora finansów publicznych i Bruksela stawiała dwa warunki: brak ryzyka inwestycyjnego w OFE i brak dziedziczenia.

Ponieważ nasze OFE nie spełniały pierwszego warunku, drugi nie został już sformalizowany - i problem zaliczania transferów do OFE do długu publicznego nie został rozwiązany. Teraz składka w ZUS warunek pierwszy spełnia - Komisja Europejska może więc przypomnieć warunek drugi. - A wtedy konsekwencją byłoby uznanie, ze jest to część sektora prywatnego - tak jak to Eurostat uznaje dzisiaj w stosunku do Otwartych Funduszy emerytalnych - mówi Paweł Pelc.

Gdyby przewidywania mecenasa Pelca się sprawdziły recepta rządu na poprawę uratowanie finansów pieniędzmi z OFE wzięłaby w łeb. Albo też rząd musiałby wycofać się z obietnicy dziedziczenia środków na kontach w ZUS.

Źródło: PAP, TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC

Pozostałe wiadomości

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roman Szyszko złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki Energa z dniem 31 grudnia 2024 roku - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Wiceprezes giganta rezygnuje

Wiceprezes giganta rezygnuje

Źródło:
PAP

Ostra krytyka kompromisowego prowizorium budżetowego ze strony prezydenta elekta Donalda Trumpa i miliardera Elona Muska pogrzebała projekt tymczasowego budżetu i spowodowała ryzyko "shutdownu" w nadchodzący weekend. Sprawa zagroziła też pozycji spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona.

Widmo "shutdownu" w USA. Dwa dni na kompromis

Widmo "shutdownu" w USA. Dwa dni na kompromis

Źródło:
PAP

Senat w czwartek zaproponował blisko 30 poprawek do ustawy budżetowej na 2025 rok. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Poprawki miały na celu między innymi dostosowanie planów wieloletnich zapisanych już w budżecie do niedawnych uchwał rządu.

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie 12. pakietu sankcji, który zakłada wstrzymanie wszelkich dostaw gazu płynnego z Rosji - podało Ministerstwo Przemysłu w komunikacie.

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zakłada przesunięcie startu systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy, a także wprowadza szereg zmian mających uszczelnić ten system.

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Anna Dereszowska opisała w mediach społecznościowych swoje problemy z serwisem Cinkciarz.pl. "5 listopada wpłaciłam na konto bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły" - napisała aktorka. "Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości" - odpowiadają przedstawiciele internetowego kantoru.

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Źródło:
tvn24.pl

Podatki za 2024 rok będzie można rozliczyć za pomocą aplikacji mobilnej – wynika ze słów szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministra finansów Marcina Łobody.

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 roku wyniosło 8478,26 złotych, co oznacza wzrost o 10,5 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w listopadzie 2024 roku spadła o 1,5 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 5,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Spadki w przemyśle

Spadki w przemyśle

Źródło:
PAP

Czek wystawiony na sumę 49 milionów euro znalazł na ulicy w Lecce na południu Włoch przedstawiciel władz tego miasta. Jak przyznał, dostał zawrotów głowy na widok tylu zer. Udało mu się odnaleźć właściciela czeku.

Miliony euro leżały na ulicy

Miliony euro leżały na ulicy

Źródło:
PAP

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego - poinformował w środę na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Źródło:
PAP

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP

Z punktu widzenia konsumenta, to obniżenie ceny masła jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Sławomir Kalinowski, komentując ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg na sprzedaż masła. Dodał jednak, że z puntu widzenia ekonomisty jest to decyzja niezrozumiała. Z kolei dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oceniła, że "ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej".

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

Źródło:
PAP, TVN24

Rosyjski tankowiec Mercury z 19-osobową załogą uległ awarii na Oceanie Spokojnym - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny serwis The Moscow Times, powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych Rosji. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach.

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Źródło:
tvn24.pl

W środę pierwsi przedsiębiorcy mają zostać poinformowani o rozpatrzeniu ich wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień. W ostatnich dniach wysyłane przez ZUS komunikaty wywołały jednak popłoch w wielu firmach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Źródło:
PAP

Meta, spółka matka Facebooka i Instagrama, została we wtorek ukarana przez irlandzki urząd ochrony danych grzywną w wysokości 251 milionów euro za ujawnienie w 2018 roku danych 29 milionów użytkowników, w tym trzech milionów z Unii Europejskiej.

Wielka kara dla giganta

Wielka kara dla giganta

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 procent w 2025 roku - poinformował w czwartek URE. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025, a rachunki za gaz wzrosną o 2 do nawet 30 złotych miesięcznie.

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż około 1000 ton masła. "Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen na rynku" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Po to są rezerwy strategiczne, żeby w takich sytuacjach działać - stwierdził podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie kioski Ruchu zostaną zamknięte do końca tego tygodnia - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe Grupy Orlen, do której od 2020 roku należy większościowy pakiet akcji dystrybutora prasy.

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 milionów funtów (44 milionów dolarów) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Źródło:
PAP

Europejski sektor motoryzacyjny znalazł się w kryzysie, z którego nie wyjdzie bez zmian w unijnej polityce - ocenił Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak dodał, Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć strategiczny dialog z branżą.

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

Do Polski trafiło około 9,4 miliarda euro, czyli ponad 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - przekazała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 5,3 miliarda euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 miliarda euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.

Potężny przelew trafił do Polski

Potężny przelew trafił do Polski

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszybowały niemal o 25 procent, a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 procent, zaś w Paryżu o 5,5 – donosi wtorkowy "Puls Biznesu".

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Źródło:
PAP