Dwupiętrowym Airbusem na wulkaniczną wyspę

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

840 osób w jednym samolocie?! Wydaje się niemożliwe, ale jednak. Airbus A380 właśnie w wersji na 840 osób pokazany na targach Air Show w Dubaju od razu znalazł nabywcę. Dwa takie samoloty kupiły francuskie linie Air Austral. Siedziba firmy mieści się na wyspie Reunion, toteż A380 będą latać na trasie Paryż - Saint-Denis.

Airbus A380 jest najbardziej zaawansowanym, przestrzennym i ekologicznym samolotem na świecie - czytamy na oficjalnej stronie producenta. Maszyna mieści 840 osób w kabinach jednej klasy. "W bardzo przestronnych i cichych kabinach pasażerowie wlecą z nami w nową erę ekonomicznego latania" - zachwalają A380 jego twórcy.

W tej konfiguracji zużycie paliwa spada poniżej dwóch litrów na pasażera na 100 kilometrów - poinformował we wtorek Airbus. Przewożąc 840 osoby na raz znacznie oszczędza nie tylko na samym paliwie, ale i emisji CO2, czyli - na zanieczyszczaniu środowiska.

Jeden airbus jak 6 boeingów

Standardowa wersja A380 jest przeznaczona dla 525 pasażerów w trzech klasach. Pierwotnie planowano nawet 555 miejsc, ale okazało się, że pierwsi nabywcy woleli zapewnić większy komfort na pokładzie.

Dwadzieścia A380 lata obecnie w czterech liniach lotniczych, obsługując 13 tras. W sumie 17 klientów zamówiło 202 takie maszyny.

Szef Airbusa John Leahy nie chciał wyjawić kosztów sprzedaży samolotów firmie Air Austral. Według cen "katalogowych" jeden Airbus A380 kosztuje 335 milionów dolarów.

Wyspa Reunion leży na Oceanie Indyjskim, około 700 kilometrów na wschód od Madagaskaru. Jest zamorskim terytorium Francji, ma status departamentu.

Źródło: tvn24.pl, org-airbus.com