Drukarnia dolarów Fed działa pełną parą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szef Fed Ben Bernanke nie zaskoczył

Tani kredyt nadal będzie wspomagany drukowaniem dolarów - zdecydował w środę Fed. Amerykański Bank Centralny zostawił główną procentową w przedziale 0-0,25 proc. i podtrzymał decyzję o skupowaniu do końca czerwca obligacji za łączną sumę 600 mld dol.

- Komitet Otwartego Rynku podjął po pierwsze decyzję o utrzymaniu polityki reinwestowania środków z zapadających papierów - mówił na konferencji prasowej szef Fed Ben Bernanke.

"Ożywienie gospodarcze przebiega w umiarkowanym tempie, a sytuacja na rynku pracy pojawia się stopniowo" - napisano w komunikacie Rezerwy Federalnej po jej dwudniowym posiedzeniu. - "Wzrost inflacji, a zwłaszcza wzrost cen surowców obserwowany w ostatnim okresie, wydaje się mieć charakter przejściowy. Sytuacja na rynku nieruchomości wciąż pozostaje słaba" - dodano.

W kwietniowym komunikacie pozostała kluczowa fraza, że zerowe stopy procentowe zostaną utrzymane w "dłuższym okresie". Pozostają one na niezmienionym poziomie od grudnia 2008 roku.

Wielkie drukowanie trwa

Decyzja o stopach jest zgodna z tym, co prognozowali analitycy i nie wywołała większej reakcji. Uwaga rynku w oczekiwaniu na decyzję Fed była skupiona jednak na czymś innym, a mianowicie co dalej z programem skupowania obligacji, czyli de facto drukowaniem pieniędzy, co w sumie ma zasilić gospodarkę kwotą 600 mld dol. Rezerwa Federalna poinformowała, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami akcja będzie trwała do końca czerwca.

- Fed jest przygotowany do dostosowania posiadanego przez siebie portfolio obligacji do poziomu, który w najlepszy sposób zapewni maksymalne zatrudnienie w gospodarce amerykańskiej oraz stabilność cen – poinformowano.

Bernanke dodał: - Fed zgodnie z planem zakończy program skupu długoterminowych papierów skarbowych o wartości 600 miliardów dolarów z końcem tego kwartału. Komitet będzie na bieżąco monitorował wielkość inwestycji w papiery skarbowe w świetle najnowszych informacji i jest gotowy dostosować wielkość tych inwestycji tak aby spełnić swój mandat.

Fed w listopadzie zeszłego roku zdecydował, że skupi z rynku obligacje za 600 mld dol. obligacje, aby w ten sposób dostarczając świeży kapitał.

Posiedzenie Fed po raz pierwszy w historii zakończyło się konferencją prasową jej szefa Bena Bernanke.

Konferencja Bena Bernanke/TVN CNBC

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24