Domy w USA nie sprzedają się

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZałamanie sprzedaży nowych domów pokazuje, że wychodzenie z recesji będzie powolne

Złe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów wyniosła tam w listopadzie 355 tysięcy. To najniższy poziom od siedmiu miesięcy. Rynek oczekiwał 440 tysięcy sprzedanych domów. Spadek sprzedaży domów w listopadzie pokazuje, że wychodzenie z recesji będzie wolne - mówią ekonomisci.

Amerykanie kupili w ubiegłym miesiącu na rynku pierwotnym o 11,3 procent mniej domów niż w październiku. W październiku odnotowano - po korekcie - 400 tys. sprzedanych nowych domów. Analitycy spodziewali się w listopadzie 438 tys. sprzedanych nowych domów.

To najgłębszy spadek od stycznia bieżącego roku. Analitycy zwracają jednak uwagę na dobre strony najnowszych danych - średnia cena nowego domu wzrosła - liczona miesiąc do miesiąca - o prawie 4 procent, do ponad 217 tysięcy dolarów. To najwyższy poziom od maja. Liczona rok do roku średnia cena obniżyła się o 1,9 procent.

Sprzedaż nowych domów stanowi w USA 15 proc. amerykańskiego rynku nieruchomości, a pozostała część to transakcje z rynku wtórnego.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu