Do sądu za wywołanie kryzysu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Wells Fargo i BoA podane do sądu

Amerykanie kolejny raz pokazują, że są mistrzami w sądowych potyczkach. Prawnik z Bostonu pozwał Bank of America i Wells Fargo. Zarzuca im, że wiedziały - lub powinny wiedzieć - iż osoby, którym udzielały kredytów hipotecznych, nie są w stanie ich spłacać. Rozdęta bańka kredytowa w USA okazał się przyczyną światowego kryzysu finansowego.

Sprawa będzie szczególnie uważnie obserwowana, bo może prowadzić do kolejnych działań prawnych przeciwko bankom. Prawnik z firmy Roddy, Klein and Ryan chce, aby wniesione przez niego powództwo otrzymało status pozwu zbiorowego. Decyzja, czy tak się stanie, jest obecnie podejmowana.

Atak NINJA zza grobu

Tzw. złe kredyty były główną przyczyną wybuchu kryzysu finansowego w USA, który przelał się szybko na gospodarkę całego świata. Banki oferowały kredyty niemal każdemu, nawet tym, o których było wiadomo, że ich nie spłacą - tzw. NINJA: "no income, no job" (bez pracy, bez dochodu - red.). Nadmuchana w ten sposób bańka pękła, bo ludzie po prostu przestali je spłacać.

Bardzo mocno spadła też wartość nieruchomości, które były kupowane za te kredyty, a papiery wartościowe, których owe kredyty miały być zabezpieczeniem, okazały się bezwartościowe. Kilka banków, zwłaszcza tych, które tych toksycznych aktywów miały zbyt dużo w swoich portfelach, przypłaciło to istnieniem. Najbardziej spektakularnym momentem kryzysu okazało się bankructwo banku Lehman Brothers, instytucji istniejącej od 1850 roku.

Źródło: Marketwatch.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24