Czy zimą zabraknie gazu? Europę czekają stress testy

Najnowsze

TVN24Europejski sektor gazowy chce przeprowadzić stress testy do końca roku

Wraz z krajami UE i europejskim sektorem gazowym chcemy przeprowadzić stress testy w nadchodzących miesiącach, by spojrzeć na ryzyko zakłócenia dostaw energii nadchodzącej zimy - zapowiedział komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

W środę Komisja Europejska zaproponowała strategię wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE w kontekście wydarzeń na Ukrainie i ryzyka zakłóceń w dostawach rosyjskiego gazu przesyłanego do UE tranzytem przez terytorium Ukrainy.

- Wraz z krajami członkowskimi i europejskim sektorem gazowym chcemy przeprowadzić stress testy w nadchodzących miesiącach, by spojrzeć na (ryzyko) zakłócenia dostaw energii nadchodzącej zimy - powiedział na konferencji prasowej Oettinger.

Ile gazu jest w Europie?

- Chcemy sprawdzić zapasy gazu, jakie mamy w tej chwili, włącznie z tymi na Ukrainie (…), chcemy spojrzeć na zwrotny przepływ gazu m.in. ze Słowacji na Ukrainę. Chcemy upewnić się, że terminale LNG mogą być rozwinięte w najbliższych miesiącach i latach i uczynić je w pełni operacyjnymi - wymienił proponowane przez KE działania komisarz.

Zapowiedział też kontynuowanie unijnej strategii dywersyfikacji dostaw energii. Jak zauważył, Norwegia może w relatywnie krótkim czasie zwiększyć swoje dostawy o 10 mld m sześc., a dostawy gazu do UE w ramach tzw. południowego korytarza dostaw powinny być możliwe w ciągu najpóźniej 5 lat.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24