Najnowsze

Co piąty Polak to emeryt lub rencista

Najnowsze

TVN24Przybywa osób niezdolnych do pracy

Liczba emerytów i rencistów na koniec maja wzrosła do 7.548,3 tys. z 7.535,8 tys. osób - podał ZUS. Kwota wypłat emerytur i rent w maju wyniosła 11.366,0 mln zł wobec 11.339,2 mln zł w kwietniu.

Rzesza Polaków, którzy z racji wieku lub zdrowia nie są zdolni do pracy zwiększa się systematycznie. W pierwszym kwartale tego roku padł trzymiesięczny rekord, jeśli chodzi o o tych pierwszych. Wnioski o emeryturę złożyło aż 106 tys. osób. Kwartał wcześniej też padł rekord. Grono emerytów zasiliło 87 tys. osób. W całym 2008 roku liczba nowych emerytów wzrosła aż o 340 tys.

"Drodzy" emeryci

Do przejścia na niewielkie choć pewne świadczenie wiele osób skłania kryzys gospodarczy i niepewność, czy w ciężkich czasach uda się utrzymać pracę. To jednak - jak alarmują eksperci - będzie miało fatalny efekt dla naszej gospodarki. Rosnącą liczbę emerytów i rencistów musi bowiem utrzymywać topniejąca grupa pracujących. Jeśli im się nie uda, to miliardy złotych będzie musiał wyłożyć skarb państwa, który jest gwarantem świadczeń. Już teraz ZUS szacuje, że w tym roku zabraknie mu na wypłatę emerytur około 5 mld zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24