Ceny ropy spadają. Rosja domknie budżet?

Islamiści nielegalnie handlują ropą
Islamiści nielegalnie handlują ropą
CNN
Islamiści nielegalnie handlują ropąCNN

Światowe ceny ropy naftowej spadają od kilku tygodni. W połowie czerwca za baryłkę rosyjskiej ropy Ural, trzeba było zapłacić 110 a dziś - 98 dolarów. - Obecne ceny nie są komfortowe dla Moskwy i są na granicy bilansowania się rosyjskiego budżetu. Jeżeli utrzymają się przez 2-3 lata, to mogą być zagrożeniem dla Rosji - uważa Kamil Maliszewski, analityk BRE Banku.

Zarówno wydobywana w regionie Morza Północnego ropa Brent, jak i gromadzona w amerykańskim stanie Oklahoma ropa WTI od tygodni tracą na wartości. Ceny surowców na świecie są ze sobą ściśle powiązane, więc na rynkach tanieje też czarne złoto z Rosji. Chodzi o ropę Ural wydobywaną w Zachodniej Syberii oraz na Uralu. Wraz z mniejszymi przychodami ze sprzedaży tego surowca kurczą się przychody rosyjskiego budżetu.

Mniej pieniędzy

Według analityków Capital Economics spadek ceny baryłki ropy Ural o 10 dolarów w skali roku przełoży się na stratę w rosyjskim eksporcie szacowaną na 25 mld dolarów. Oznacza to również, że do rosyjskiego budżetu wpłynie o 20 mld dolarów mniej, a to 1 proc. PKB. Zrównoważenie budżetu wymaga, by cena baryłki Ural wynosiła 105 dolarów. Kamil Maliszewski, analityk BRE Banku twierdzi, że dla rosyjskiego budżetu groźniejszy jest mniejszy, ale długotrwały spadek cen ropy niż ten, który będzie gwałtowny i krótki. - Krótkoterminowy spadek cen, nawet do wartości 80-90 dolarów za baryłkę ropy Brent nie byłby groźny. Natomiast problemem dla rosyjskiej gospodarki byłoby długotrwałe utrzymywanie się cen nawet na obecnym poziomie, czyli 100-102 za baryłkę ropy Brent. To są już ceny, które z pewnością nie są komfortowe i są na granicy rosyjskiego budżetu. Gdyby ten poziom cen utrzymywał się w dłuższej perspektywie 2-3 lat, co wydaje się prawdopodobne, to może być zagrożeniem dla Rosji - ocenił Maliszewski.

Bankructwo?

Natomiast Grzegorz Maziak, kierownik zespołu analiz portalu e-petrol.pl twierdzi, że eksperci nie są zgodni co do tego, ile musiałaby kosztować ropa, aby Rosja nie mogła "dopiąć budżetu".

- Analitycy mówią o tym, że cena ropy uralskiej musiałaby spaść poniżej 80-90 dolarów za baryłkę. To z pewnością byłoby dla Rosji mocno odczuwalne, ale tu szczególnie ważny jest czas, bo tak niska cena ropy musiałaby się utrzymywać około roku. Krótkie np. miesięczne zawirowania nie mają większego wpływu - twierdzi Maziak. Przewiduje, że w najbliższym czasie ceny surowca nie spadną poniżej obecnego poziomu 100 dolarów za baryłkę ropy Brent. - Zatem ropa Ural też dużo poniżej dzisiejszego poziomu 95-98 dolarów nie spadnie - dodaje. Maziak twierdzi, że obecnie rosyjska gospodarka nie cierpi zbytnio z powodu niskich cen ropy. - Chociaż wiadomo, że im więcej pieniędzy z ropy, tym jest łatwiej realizować cele polityczne władzom w Moskwie. Spadki cen ropy musiałby być długotrwałe, aby Rosja je odczuła, a dziś się na to nie zanosi - ocenia ekspert.

- Nie jest to poważny problem, który spędzałby sen z powiek rządzącym. Trzeba pamiętać, że prognozy z początku roku mówiły o spadkach cen ropy, a konflikty m.in. w Iraku sprawiły, że cena ropy skoczyła do około 115 dolarów za baryłkę, na czym Rosja korzystała, więc nawet obecny spadek nadal się bilansuje - tłumaczy Maziak.

Będą spadki?

Maliszewski przekonuje, że prognozy wskazują na kolejne spadki cen ropy w nadchodzących latach.

- O światowej cenie ropy będzie decydowała nadpodaż na kontynencie amerykańskim i chodzi nie tylko o USA, ale także o Kanadę, Wenezuelę i Meksyk. Import do USA jest najmniejszy od lat, bo Amerykanie zwiększają produkcję taniej ropy z łupków. Nadpodaż nad tamtym rynku będzie rzutowała na ceny na całym świecie. I to główny motor do spadków cen w najbliższych latach - wyjaśnia Maliszewski. Analityk twierdzi, że cena ropy może wzrosnąć, jeżeli np. rozwinie się konflikt w Iraku. - Problemy w tym kraju mogą powodować chwilowe wystrzały cen ropy do góry, ale zakładam, że generalny trend będzie spadkowy. Ten rok powinniśmy zakończyć powyżej 90 dolarów za baryłkę ropy WTI. W przyszłym te ceny będą niższe, realny jest poziom 85 dolarów - szacuje Maliszewski.

Co dalej?

Maziak twierdzi, że na ceny ropy ogromny wpływ może mieć konflikt na Ukrainie. - Jeżeli doszłoby do otwartego konfliktu Rosji na Ukrainie i Unia Europejska zdecyduje się odciąć od dostaw z Moskwy, to będzie miało to kolosalny wpływ na rynek, bo rosyjski surowiec gdzieś trzeba będzie sprzedać. Szok cenowy byłby wówczas spory, ale dziś nikt takiego scenariusza na poważnie nie rozważa - ocenił Maziak. - Jeżeli sytuacja w Iraku i Libii nie pogorszy się, a jednocześnie nie dojdzie do porozumienia z Iranem, to cena ropy Brent w drugiej połowie może wynosić 100-105 dolarów - dodał.

Na świecie wrze, a ropa tanieje. Gra na osłabienie Putina?
Na świecie wrze, a ropa tanieje. Gra na osłabienie Putina?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/km/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Warren Buffett, 93-letni miliarder i szef holdingu Berkshire Hathaway, poważnie zastanawia się nad swoją przyszłością. Powiedział akcjonariuszom, że jeśli będzie miał szczęście, to może pozostać na stanowisku kolejne sześć lub siedem lat. Ale jednocześnie zaznaczył, że "to może się skończyć jutro".

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Źródło:
Reuters

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z rady nadzorczej Energi Operator. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Arciszewska-Mielewczyk zniknęła ze stron spółki energetycznej.

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców.  "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu 2024 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 32,4 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 55 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz w BIK zauważył, że od początku tego roku "z każdym kolejnym miesiącem liczba wnioskujących jest coraz wyższa". Niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego.

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. - Próbowałem już wszystkiego - wyjaśnił. Ten przykład obrazuje na progu letniego sezonu turystycznego sytuację branży gastronomicznej i hotelowej, w której co roku brakuje pracowników.

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów chce opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych - dowiadujemy się z uzasadnienia projektu noweli autorstwa MF.

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość, że istnieją takie oferty, rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blika zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP