Cały świat się dowie, że sprzedajemy stocznie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Stocznie znów do kupienia

Sprzedaży polskich stoczni ciąg dalszy. 30 września ogłoszenia o przetargu na składniki ich majątku pojawią się w największych światowych gazetach, w tym w "Financial Times" i "The Economist". Trafią też do wielu ambasad.

- Ogłoszenia w sprawie przetargów na główne części majątku stoczni Gdynia i Szczecin ukażą się w prasie centralnej oraz lokalnej 30 września. Dostaną je również branżowe firmy z krajów posiadających silnie rozwinięty sektor stoczniowy. Chodzi m.in. o USA, Kanadę, Japonię czy Koreę - zapowiedziała rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska.

W przetargu wystartuje m.in. 8 pakietów majątku stoczni Szczecin i 9 zakładu w Gdyni, związanych z możliwością produkcji stoczniowej.

Nie dać się wykiwać

Po ogłoszeniu przetargów firmy będą miały 8 tygodni na zapoznanie się z majątkiem obu zakładów. Przetarg w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia odbędzie się 26 listopada, a zakładu w Szczecinie - 27 listopada br.

Regulamin sprzedaży majątku stoczni w nowym przetargu będzie bardziej restrykcyjny dla kupujących, niż w majowym. Teraz ma obowiązywać bardzo krótki termin na uregulowanie zapłaty za wylicytowane aktywa. - Firma, która zwycięży w licytacji, będzie musiała w ciągu trzech dni przed podpisaniem umów warunkowych wpłacić wylicytowaną kwotę na rachunek Escrow lub przedstawić gwarancję bankową zaakceptowaną przez zarządcę kompensacji odpowiedzialnego za sprzedaż majątku stoczni - wyjaśniła Sarzyńska. Rachunek Escrow to usługa finansowa, której celem jest zabezpieczenie transakcji o podwyższonym stopniu ryzyka.

Katarska porażka

Komisja Europejska dała na początku września więcej czasu Polsce na dokończenie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie. Polski rząd będzie mógł zorganizować nowy przetarg na sprzedaż stoczni po tym, jak nie doszła do skutku transakcja z Katarczykami. Mimo wyrażanego wcześniej zainteresowania, rządowa agencja Qatar Investment Authority ostatecznie nie wpłaciła pieniędzy za majątek stoczni. Może ona jednak wystartować w nowym przetargu. Wcześniej fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wygrał przetarg na główne części majątku zakładów w Gdyni i Szczecinie, nie wpłacił pieniędzy w wyznaczonym terminie.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24