Bogaci Rosjanie zaciskają pasa. Brytyjskie luksusowe sklepy i hotele liczą straty

Burlington Arcade to aleja z najdroższymi sklepami w Londynie
Andrew Dunn/ (CC BY-SA 2.0)/wikimedia.orgBurlington Arcade to aleja z najdroższymi sklepami w Londynie

O 17 proc. spadły w lutym wydatki rosyjskich turystów w Wielkiej Brytanii w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem. Mniej zarobiły przede wszystkim hotele i luksusowe sklepy.

Analitycy z Global Blue, którzy przygotowali raport, twierdzą, że za znaczącymi spadkami stoi przede wszystkim niepewna sytuacja polityczna wokół Ukrainy. Global Blue podaje również, że oszczędności Rosjan to efekt osłabienia tamtejszej gospodarki.

Stracą bezcłowe sklepy

Rosjanie zajmują czwartą pozycję w piątce najwięcej wydających turystów odwiedzających ten kraj. Turyści z Rosji wydają średnio 700 funtów na jedne zakupy. - Niestabilna sytuacja w regionie wpłynęła na turystykę. Ta branża szczególnie ucierpiała, bo słabnąca gospodarka zmniejszą liczbę osób skłonnych do zagranicznych podróży - uważa Gordon Clark z Global Blue. Eksperci z Global Blue twierdzą, że dalsza niepewność polityczna i gospodarcza może mieć poważny wpływ na wyniki luksusowych sklepów i hoteli, w których robią zakupy i zatrzymują się rosyjscy turyści.

Chwilowy kryzys?

- Słabnąca gospodarka zniechęca do podróży, ale Wielka Brytania nadal jest atrakcyjnym miejscem dla rosyjskich turystów, bo posiada bogatą ofertę luksusowych marek - dodaje Clark.

Do tej pory łączna kwota, jaką wydawali rosyjscy turyści w Wielkiej Brytanii systematycznie rosła. W 2013 r. jej wzrost wyniósł 16 proc. Mimo obecnego spadku prognozuje się, że do 2020 roku wartość zakupów Rosjan na Wyspach powiększy się aż o 75 proc.

Autor: msz//bgr / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Dunn/ (CC BY-SA 2.0)/wikimedia.org

Pozostałe wiadomości