Bezrobocie w strefie euro bez zmian, w Polsce spada. Minimalnie

Najnowsze


12 proc. wyniosła w styczniu 2014 roku stopa bezrobocia w strefie euro. W tym samym czasie Polsce stopa bezrobocia wyniosła 9,9 proc. - informuje Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Po uwzględnieniu czynników sezonowych stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu wyniosła 12 proc. To tyle samo, co w poprzednim miesiącu - wynika z danych Eurostatu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 12,0 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,8 proc. wobec 10,8 proc. poprzednio, po korekcie. Najwyższa była w Hiszpanii: 25,8 proc., najniższa w Austrii: 4,9 proc.

Jak w Polsce?

Z danych urzędu statystycznego Unii Europejskiej wynika również, że minimalnie zmniejszyło się bezrobocie w Polsce. "Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w styczniu 2013 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 9,9 proc. wobec 10,0 proc. w grudniu" - poinformował Eurostat w piątkowym komunikacie. Według metodologii Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 14,0 proc. Według GUS w styczniu wskaźnik ten wynosił 13,4 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia wyniosła 2 mln 260,7 tys. i była wyższa niż przed miesiącem o 102,8 tys. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem było to mniej o 35,1 tys.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP, TVN24 BiS