"Ben wyhamował upadek naszej gospodarki"

Najnowsze


Barack Obama mianował Bena Bernanke na drugą kadencję na stanowisku szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. - Ben podszedł do znajdującego się na krawędzi zapaści systemu finansowego ze spokojem i wiedzą; śmiałymi działaniami i niesztampowym myśleniem pomógł wyhamować upadek naszej gospodarki - argumentował prezydent Obama.

Obama przerwał wakacje, które spędza na wyspie Martha's Vineyard, aby w towarzystwie Bernanke ogłosić swoją decyzję.

Bernanke o swojej pracy (TVN CNBC Biznes)

Odwaga...

- Jestem pewien, że jako ekspert zajmujący się badaniem przyczyn Wielkiego Kryzysu Ben nigdy nie przypuszczał, że będzie należał do zespołu odpowiedzialnego za zapobieganie kolejnemu kryzysowi - powiedział Obama. - Dzięki jego doświadczeniu, temperamentowi, odwadze i kreatywności udało mu się to właśnie osiągnąć. I dlatego mianowałem go na kolejną kadencję jako szefa Rezerwy Federalnej - dodał.

... i zaufanie

- Chciałbym wyrazić wdzięczność prezydentowi Obamie za zaufanie, jakie okazał mi tą nominacją oraz za jego niezachwiane wsparcie dla silnej i niezależnej Rezerwy Federalnej - odrzekł Bernanke.

Bernanke jest uważany za głównego twórcę strategii wyprowadzenia amerykańskiej gospodarki z recesji, odblokowania kredytów i ustabilizowania rynków finansowych częściowo przez wykorzystanie bezprecedensowego programu pożyczkowego. Jednak ma on również przeciwników i niektórzy demokratyczni senatorowie ostrzegają, że czeka go trudne przesłuchanie zanim będzie mógł objąć swój urząd po raz drugi. Decyzja prezydenta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat

Ben Bernanke będzie szefem amerykańskiej Rezerwy Federalnej do stycznia 2014 roku. Prezydent Barack Obama ogłosił właśnie jego nominację na drugą kadencję - mimo, że ta pierwsza kończy się dopiero w styczniu przyszłego roku. Kadencja szefa banku centralnego trwa za oceanem cztery lata.

Źródło: TVN CNBC, PAP