Będzie "podatek" od wypłaty z bankomatu? Ministerstwo zaprzecza

Koniec ery bezpłatnych bankomatów?
Koniec ery bezpłatnych bankomatów?
tvn24
tvn24Koniec ery bezpłatnych bankomatów?

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem opłat od wypłaty gotówki z bankomatów, tzw. opłat surcharge - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

MF zareagowało w ten sposób na pojawiające się ostatnio w mediach doniesienia, że wraca pomysł wprowadzenia surcharge, a jego wielkim zwolennikiem jest Ministerstwo Finansów.

Dróżdż podkreśliła, że MF "nie prowadzi prac legislacyjnych w tym zakresie". Według Dróżdż informacje dotyczące wprowadzenia przez resort możliwości pobierania opłaty od wypłat z bankomatów są nieprawdziwe.

Dodała, że nieprawdziwe są też zarzuty, jakoby MF próbowało w drodze opłaty surcharge uzyskać dodatkowe wpływy do budżetu państwa.

Skąd wziąć pieniądze na bankomaty?

- Ministerstwo Finansów zasadniczo popiera prowadzenie takich działań, które przyczyniają się do obniżania kosztów usług finansowych, czego przykładem jest poparcie resortu dla parlamentarnej inicjatywy dotyczącej obniżenia opłaty interchange w transakcjach kartowych, czy też prowadzona aktualnie inicjatywa zmierzająca do redukcji obciążeń administracyjnych dla biur usług płatniczych - wskazała rzeczniczka.

Zdaniem ministerstwa istotnym problemem polskiego rynku płatniczego jest mało rozbudowana sieć bankomatowa - jesteśmy pod tym względem w ogonie UE. W związku z tym MF sugerowało ewentualne kierunki działań w tym obszarze.

- Obecne uwarunkowania rynkowe utrudniają dalsze poszerzanie sieci bankomatów (...) ze względu na brak rentowności takich przedsięwzięć - wskazała Dróżdż. Powodem jest ograniczony popyt i konieczność ponoszenia wysokich kosztów obsługi takich bankomatów. Według MF powoduje to, że np. wiele mniejszych miejscowości, dysponujących nierzadko dużym potencjałem gospodarczym, czy miejscowości o znacznych walorach turystycznych nie ma dostępu do usług płatniczych.

Kosztowny duopol

W ocenie ministerstwa czynnikiem hamującym rozwój sieci bankomatów jest narzucany przez organizacje kartowe na operatorów bankomatów zakaz pobierania jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu korzystania z ich urządzeń. Według MF siła rynkowa duopolu organizacji kartowych (Visa, Mastercard - PAP), ustalających reguły i opłaty związane z użytkowaniem kart płatniczych, znacznie ogranicza możliwość negocjacji stawek przez operatorów bankomatów z wydawcami kart.

Autor: rf//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości