Będzie nowe "Bretton Woods"?

Aktualizacja:

Szykuje się nowe "Bretton Woods". W Waszyngtonie w weekend o światowym kryzysie debatować będą przywódcy Grupy G20 - siedmiu najbogatszych państw, Rosji, Unii Europejskiej oraz rozwijających się gospodarek. Czy waszyngtońskie spotkanie będzie receptą na coraz głębszy kryzys? I czy Ameryka i Europa osiągną jakiś kompromis?

Sobotnie spotkanie państw członkowskich G20 to dopiero początek globalnych działań na rzecz walki z kryzysem. Jak zapowiada ustępujący prezydent USA George W. Bush zostaną omówione najważniejsze działania, jakie powinny zostać podjęte w ciągu najbliższych miesięcy.

Zanim jeszcze skończyła się II Wojna Światowa, w lipcu 1944 roku w miejscowości Bretton Woods w stanie New Hampshire państwa zwycięskiej koalicji zaprojektowały nowy gospodarczy ład świata, który legł u podstaw procesu globalizacji. Powołały Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), który miał pomagać w swobodnej wymianie walutowej, przepływach kapitału i stabilizacji kursów wymiany walut.

Salomonowe rozwiązanie

Czy w po waszyngtońskim spotkaniu wyłoni się nowy ład po ustąpieniu pogrążającego świat w recesji kryzysu finansowego? Aby w Waszyngtonie nie doszło do rozgrywki sprzecznych interesów w polityce gospodarczej pomiędzy Europejczykami i Amerykanami, obie strony starają się znaleźć choćby najmniejszy wspólny mianownik. A to może być za mało dla ukształtowania nowego ładu.

Jako kompromis wskazuje się na salomonową formułę: państwa G20 porozumieją się co do ogólnego listu intencyjnego w sprawie polepszenia nadzoru finansowego i będą się domagały, by każde państwo, w ramach swoich możliwości, walczyło z globalnym osłabieniem koniunktury wykorzystując finansowe i polityczne środki.

- Podczas spotkania skupimy się na pięciu podstawowych sprawach: omówimy przyczyny globalnego kryzysu, sprawdzimy też jak efektywne były nasze dotychczasowe reakcje, stworzymy nowe zasady działania systemów finansowych i regulacyjnych, stworzymy konkretny plan aby wdrożyć te reformy, a także wzmocnimy przekonanie, że wolny rynek to jedyna słuszna droga do długofalowego dobrobytu - zapowiedział George W. Bush.

Amerykanie ostrożni

Amerykanie nie chcą się całkowicie opowiadać przeciwko silniejszym regulacjom rynków finansowych. Ich podejście wydaje się bardziej pragmatyczne: Naprawmy błędy, ale nie stawiajmy całego systemu na głowie. Rynki finansowe mają być po prostu przejrzyste po wprowadzeniu reform.

- Omówimy konkretne rozwiązania, które będziemy chcieli wdrożyć, aby móc przeprowadzić reformy. Ministrowie finansów będą współpracować z innymi ekspertami, i zdawać raporty swoim rządom – raporty mówiące, jakie rozsądne rozwiązania możemy przyjąć. Jedną z podstawowych zasad wszelkich reform jest to, aby rynki finansowe stały się bardziej przejrzyste - zapowiada prezydent USA.

Europa ma większe zapędy

Podczas zeszłotygodniowego szczytu w Brukseli Europejczycy porozumieli się co do wspólnej marszruty. Jej podstawą są propozycje francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy`ego. Wprawdzie sformułowania Paryża wydają się bardzo ogólne, wiadomo jednak, że chodzi o większą przejrzystość rynków finansowych i lepszą koordynację przez nowe kolegium nadzorcze dla 30 największych międzynarodowych banków.

Poza tym Europejczycy chcą ściślej nadzorować agencje ratingowe, kontrolować regulacje księgowe i rozbudować Międzynarodowy Fundusz Walutowy tak, żeby stał się globalną instytucją wczesnego ostrzegania.

Prezydent Francji naciska na tempo i postanowienia, jakie mają zostać uchwalone podczas szczytu, i chce je wdrożyć już w ciągu 100 dni od momentu uchwalenia.

Sarkozy'ego hamują już kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjski premier Gordon Brown. Dla Niemców i Brytyjczyków idea wszechmocnego, globalnego urzędu finansowego i wszechmocnego MFW jest zbyt radykalna.

Pekin sobie nie życzy rad

Należące do G20 kraje rozwijające się chcą mieć coś do powiedzenia w sprawach nowego globalnego ładu finansowego. Nie oznacza to jednak bezwarunkowo, że chcą być ściśle związane z międzynarodowym nadzorem finansowym. Chiny trzymają wewnętrzne sprawy regulacyjne w swoich rękach. Pekin nie życzy sobie rad z zewnątrz.

Ponadto kraje rozwijające się obawiają się, że ściślejsze regulacje międzynarodowych rynków finansowych mogą odbić się na ich gospodarczej ekspansji. Jest to cena, jakiej kraje BRIC: Brazylia, Rosja, Indie i Chiny mogą nie chcieć zapłacić.

Źródło: TVN CNBC Biznes, handelsblatt.com, money.pl, money.cnn.com

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl