Banki odczuły wakacje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Banki nie spodziewają się raczej podwyżek oprocentowania kredytów

Opisujący koniunkturę w bankach wskaźnik Pengab spadł w lipcu 2010 roku w stosunku do ostatniego czerwcowego pomiaru o 0,7 pkt i wyniósł 29,6 pkt, po raz pierwszy od kilku miesięcy - poinformował we wtorek Związek Banków Polskich oraz Pentor. To nic złego, banki odczuły tylko sezon wakacyjny - tłumaczy prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

- Trend wzrostowy uległ zmianie, co oznaczałoby letnie osłabienie - powiedział na konferencji prasowej Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora. Banki trochę mniej optymistycznie niż miesiąc temu patrzą w przyszłość i oceniają sytuację bieżącą. Wskaźnik prognoz zmniejszył się o 0,5 pkt do 33,1 pkt, natomiast wskaźnik ocen o 0,8 pkt do 26,1 pkt. Natomiast Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) spadł w lipcu o 1,5 pkt, do 39,8 pkt.

To z powodu wakacji

Przedstawiciele sektora bankowego są jednak przekonani, że to tylko sezonowe osłabienie koniunktury, a nie trwała zmiana trendu.

- Jesteśmy w fazie pewnej typowej sytuacji letniej. Nieco mniejsza aktywność w miesiącach lipiec, sierpień. Spodziewałbym się, że w następnym miesiącu będzie lekka poprawa tego wyniku. Zmiana wskaźnika o 0,5 czy 1 pkt procentowy nie jest tutaj żadnym problemem - powiedział TVN CNBC Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Oprocentowanie kredytów raczej bez zmian

Inne dane potwierdzają ten optymizm. Z badania instytutu Pentor wynika, że depozyty złotowe rosły w 41 proc. placówek bankowych, a spadały w 14 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 40 proc. placówek, a spadały w 20 proc. Kredyty złotowe rosły w 74 proc. placówek (w porównaniu z poprzednim pomiarem spadek o 1 pkt), malały w 7 proc., a w pozostałych nie zmieniły się. Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 78 proc. placówek (spadek o 6 pkt w porównaniu z poprzednim pomiarem), a spadku oczekuje 5 proc. (wzrost o 4 pkt).

Pentor podał, że oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 77 proc. placówek, a w 5 proc. wzrosło. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 82 proc. placówek (bez zmian), a wzrostu 7 proc. (spadek o 1 pkt). Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 72 proc. placówek, a spadły w 3 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 76 proc. placówek, spadku 3 proc., a 21 proc. nie przewiduje zmian.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24