Apple prezentuje wyniki. Kolejny rekord sprzedaży smartfonów i tabletów

TVN24 Biznes


51 mln iPhone'ów i 26 mln iPadów - tyle firma Apple sprzedała w ostatnim kwartale 2013 roku. Firma z Cupertino osiągnęła w tym czasie przychód w wysokości 57,6 mld dolarów, co przełożyło się na ponad 13 mld dolarów zysku.

W ostatnim kwartale 2013 roku Apple sprzedało 51 milionów iPhone'ów. To rekordowy wynik, ale analitycy spodziewali się lepszej sprzedaży. Klienci chętnie kupowali też iPady. W minionym kwartale sprzedano ich 26 mln sztuk, czyli o około 3,14 mln więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze iPhone'y i iPady odnotowały rekordy sprzedaży - mówi Tim Cook, szef firmy Apple.

Apple sprzedał w ostatnim okresie 6 mln iPodów. Legendarny odtwarzacz muzyki sprzedawał się o 55 proc. gorzej niż rok wcześniej. Koncern sprzedał też 4,8 mln komputerów (zarówno stacjonarnych, jak i laptopów).

Mniejsza marża

Apple odnotował w ostatnim kwartale zeszłego roku przychód rzędu 57,6 mld dolarów, a poziom zysku zatrzymał się na 13,1 mld dolarów. Pomimo, że przychód jest większy niż rok wcześniej (w ostatnim kwartale 2012 roku było to 54,5 mld dolarów), to zysk jest dokładnie taki sam - 13,1 mld dolarów. Oznacza to, że Apple obniżył marżę do 37,9 proc.

Zyski w Chinach

Apple odnotował 29 proc. wzrost przychodów w porównaniu do zeszłego roku w tzw. aglomeracji Chińskiej, do której wchodzą nie tylko Chiny, ale także Tajwan i Hong Kong.

Telefony Apple'a są dostępne u chińskiego operatora China Mobile od 17 stycznia. - Ostatni tydzień był najlepszy w historii naszej działalności na tym rynku. iPhone jest dostępny tylko w China Mobile w 16 największych miastach - dodaje Cook i dodał, że do końca roku Apple chce poszerzyć ofertę do ponad 300 miast.

W całym regionie Azji i Pacyfiku sprzedaż produktów Apple'a spadła o 9 proc., a zyski były mniejsze przez wahania kursów walut - szczególnie japońskiego jena.

Dywidenda 13 lutego

Koncern podając wyniki za ostatni kwartał poinformował również, że zysk netto na jej akcji to 14,5 dolara. Analitycy spodziewali się, że zysk wyniesie 14,07 dolara. 13 lutego Apple wypłaci dywidendę akcjonariuszom spółki, w wysokości 3,05 dolara netto za akcję.

Autor: msz//gry / Źródło: BBC