AIG na wyprzedaży

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPrezes BGŻ zainteresowany polskim AIG Bank

American International Group, jedna z największych na świecie firm ubezpieczeniowych, sprzeda swoją działalność w zakresie ubezpieczeń na życie w USA, Europie, Ameryce Łacińskiej, Południowej Azji i Japonii - poinformował prezes spółki Edward Liddy.

Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę pożyczki rządowej w wysokości 85 mld dolarów.

AIG stanie się globalnym ubezpieczycielem, aktywnym na polu ubezpieczeń mienia i następstw nieszczęśliwych wypadków, oferującą ubezpieczenia na życie poprzez swoje oddziały w Chinach, Korei i Indiach.

- Nie będziemy już tym samym AIG, ale nasza pozycja będzie bezpieczna. Powstanie budząca respekt firma - powiedział Liddy.

Liddy preferuje sprzedaż części AIG dla firm, które mają już wypracowane, znane marki na świecie.

Światowe rynki czekają decyzje zarządu centrali AIG, który ma przedstawić listę aktywów giganta, jakie zostaną wystawione na sprzedaż.

W Polsce działa 10 spółek należących do Grupy AIG m.in. Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Amplico AIG Life, AIG Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. i Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych AIG.

Dagmara Cybuch poinformowała w TVN CNBC Biznes, że zarząd AIG Bank Polska przygotowany jest również na ewentualność sprzedaży banku. Rzeczniczka banku zapewniła, że powierzone bankowi pieniądze klientów są "oczywiście całkowicie bezpieczne".

AIG to jeszcze kilka miesięcy temu jedna z największych instytucji finansowych na świecie. Aktywa liczące ponad bilion dolarów, ponad 100 miliardów dolarów przychodu rocznie, 110 tysięcy pracowników, miliony klientów na całym świecie. Tak było. Teraz AIG to przede wszystkim straty. I 85 mld dolarów pożyczki banku centralnego, który ma uratować koncern przed bankructwem. AIG zadecydował także, że sprzeda część swojego majątku.

CZYTAJ WIĘCEJ o pomocy w wysokości 85 mld dol. z amerykańskiego banku centralnego dla AIG

BGŻ ostrzy zęby?

Swoje polskie filie na sprzedaż może wystawić kilka zagranicznych banków – ocenił w TVN CNBC Biznes prezes Banku Gospodarki Żywnościowej Jacek Bartkiewicz. Jak dodał, BGŻ jest gotowy rozważyć zakup któregoś z takich banków.

Prezes BGŻ powiedział, że gdyby miał wybierać między zakupem części Fortisu bądź AIG, wybrałby własnie ten drugi bank. - Dlatego, że to jest bank niszowy, a mnie bank uniwersalny nie interesuje w tym momencie. Natomiast ten bank jest zaangażowany głównie w consumer finance,a ten rynek będzie w perspektywie najbliższych kilku lat dalej rósł dynamicznie. Ale ja nie składam deklaracji zakupu - zastrzegł prezes BGŻ.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES