500 plus nie spełniło oczekiwań? "Te sygnały płynęły od dawna"

Źródło:
TVN24, PAP
500 plus. Politycy opozycji o programie
500 plus. Politycy opozycji o programieTVN24
wideo 2/6
500 plus. Politycy opozycji o programieTVN24

500 plus miał być programem, który nie tylko wesprze finansowo rodziny, ale zachęci młodych ludzi do posiadania potomstwa. Okazuje się jednak, że sam premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że nie spełnił on wszystkich oczekiwań rządu. - Te sygnały płynęły od całego środowiska demograficznego w Polsce od dawna. Budowanie polityki proludnościowej jest dość skomplikowanym mechanizmem, który wymaga bardzo wielu instrumentów, przede wszystkim niefinansowych - powiedziała na antenie TVN24 dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał w czwartek, że program 500 Plus nie spełnił oczekiwań "proludnościowych" rządu.

- Ale spełnił nasze oczekiwania społeczne, bo nie ma już tak wiele ubóstwa, nie ma już tak wiele kupowania w sklepach "na zeszyt", na kredyt. (...) Dzisiaj trochę łatwiej jest związać koniec z końcem. Łatwiej jest dzisiaj planować życie w gminie, życie w powiecie, życie w gospodarstwie rolnym - mówił Morawiecki.

500 plus a demografia

O wpływie programu 500 plus na sytuację demograficzną w Polsce mówiła na antenie TVN24 profesor SGH Agnieszka Chłoń-Domińczak.

- Eksperci od samego początku mówili, że program 500 plus nie jest programem, który będzie skutkować zmianami demograficznymi. Te sygnały płynęły od całego środowiska demograficznego w Polsce od dawna. Budowanie polityki proludnościowej jest dość skomplikowanym mechanizmem, który wymaga bardzo wielu instrumentów, przede wszystkim niefinansowych - oceniła.

- Zgadzam się, że jedną z barier jest dostęp do mieszkalnictwa, jest to także możliwość łączenia aktywności zawodowej i opieki nad dziećmi. To, co stało się złego z programem 500 plus, to obserwujemy znacznie większy odsetek przede wszystkim młodych kobiet, które są nieaktywne zawodowo, wycofują się z rynku pracy lub w ogóle jej nie podejmują pracy, korzystają z 500 plus. Większość nieaktywnych zawodowo kobiet w wieku do 40 roku życia sygnalizuje, że jest nieaktywna zawodowo właśnie z powodu opieki nad dziećmi - tłumaczyła dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Zdaniem ekspertki "konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które budują odpowiednie partnerstwo również w rodzinach, że dziećmi nie opiekuje się tylko mama, ale wspólnie rodzice".

- Tu bardzo ważne jest także podejście kulturowe, czy promowanie odpowiednich postaw, czego też nie widzimy w przypadku tego rządu, żeby pokazywać, że opieka nad dziećmi jest obowiązkiem obojga rodziców - mówiła.

- Jeżeli zobaczymy program polityki demograficznej, który przygotował ostatnio rząd, tam są rozwiązania, które mówią mniej więcej tyle: tata powinien pójść do pracy i mieć zagwarantowaną stabilną pracę, aby móc dostarczać pieniędzy na rodzinę, żonę, dziecko. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to rozwiązanie, które mówi, że rodzina będzie dostawać pieniądze, które ułatwią kobiecie decyzję, żeby z rynku pracy się wycofywać, co w dłuższej perspektywie może mieć konsekwencje - wyjaśniała.

Według profesor do matek powinny być raczej skierowane programy, "które pomagają im powrócić na rynek pracy, w momencie gdy dziecko znajduje się w żłobku".

Pytana o konieczne rozwiązania dla poprawy sytuacji demograficznej odpowiedziała, że "na pewno należy zainwestować w rozwój żłobków i opieki żłobkowej, budowanie systemu nań, opiekunek dziecięcych, i przede wszystkim równie traktowanie ojców i mam, wspieranie partnerstwa w domu i w pracy".

Dzietność w EuropiePAP

500 - czy będą zmiany w programie?

Do słów premiera na temat wpływu programu 500 plus na sytuację demograficzną Polski odnieśli się też politycy opozycji.

- Jestem głęboko zdziwiony słowami premiera o 500 plus, bo to jest nie tylko przyznanie się do błędu, ale przede wszystkim oznaka chęci zmiany strategii - powiedział Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

- Można odnieść wrażenie, że 500 jakimś grupom rząd będzie chciał komuś odbierać, jakimś grupom społecznym, nie wiem komu. Oznacza to, że może w budżecie brakuje pieniędzy i rząd zaczyna nie spinać kasy - mówił.

Zmian w programie 500 plus nie spodziewa się natomiast rzecznik PSL Miłosz Motyka.

- Premier Morawiecki trzy lata temu chwalił ten program, mówił że to największy sukces rządu. Dzisiaj zaś mówi o tym, że nie spełnił on oczekiwań, wreszcie przyznając rację opozycji. My od początku mówiliśmy, że to program społeczny, a nie prodemograficzny - podkreślał.

- Jarosław Kaczyński locuta, causa finita – on stwierdził jednoznacznie, że ten program nie będzie zmieniany w żadnej formie i postaci. Tak pewnie będzie więc funkcjonował. Pytanie, czy dzisiaj 500 plus nie powinien trafiać przede wszystkim do tych, którzy chcą być aktywni na rynku pracy, ale na to oczywiście odpowiedź ze strony, rządu, premiera i przede wszystkim prezesa jest negatywna. Nie spodziewam się żadnych zmian w tym zakresie - przyznał.

Wpływ 500 plus na budżety domowemedia.big.pl

Posłanka Hanna Gill-Piątek z Polski 2050 przyznała natomiast, że poprawa sytuacji demograficznej wymaga innych rozwiązań.

- Ja zawsze doradzałam panu premierowi Morawieckiemu, że najlepszym pomysłem byłby dobry program mieszkaniowy, jeżeli chodzi o demografię. Co z tego, że ludzie dostali 500 plus, ten program spełnił bardzo wiele innych funkcji - mówiła.

- Żadne pieniądze nie są w stanie powiększyć rodzin, jeżeli one gnieżdżą się z rodzinami, jeżeli połowa trzydziestolatków w Polsce okupuje domy rodzinne, jeżeli ludzie, żeby kupić w tej chwili jakiekolwiek mieszkanie, muszą zadłużyć się na całe życie, a te kredyty udzielane są nielicznym - zwróciła uwagę.

500 plus

Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia 2016 roku. W ramach programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód.

Jak czytamy na rządowych stronach, 500 plus ma realizować trzy główne cele: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycja w rodzinę.

Dzietność w PolscePAP/Adam Ziemienowicz

W przypadku pierwszego celu, zastępowalność pokoleń gwarantuje współczynnik dzietności na poziomie 2,1, co oznacza, że na sto kobiet powinno przypadać 210 urodzeń. W Polsce od 1989 roku współczynnik dzietności nie gwarantuje zastępowalności pokoleń, a od 1998 roku przyjmuje wartości niższe od 1,5, charakteryzujące niską dzietność.

W 2013 roku współczynnik dzietności dla całej Polski osiągnął 1,25 (125 dzieci na 100 kobiet) i do 2015 roku wzrósł do 1,3. Od 2016 roku widać było jego wyraźniejszy wzrost – do 2017 roku, w którym osiągnął 1,45. W kolejnych latach zaczął jednak znów spadać do poziomu 1,38 w roku 2020.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało na początku sierpnia br., że od początku funkcjonowania na program Rodzina 500 plus wydano ponad 156 mld zł.

Autorka/Autor:mp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Klikając w przycisk zamówienia w internecie, konsument musi zostać wyraźnie poinformowany, jeśli zobowiązał się jednocześnie do uiszczenia opłaty, na przykład za usługę - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Zgodnie z przepisami UE przedsiębiorca faktycznie ma obowiązek poinformować konsumenta przed złożeniem przez niego zamówienia w internecie, że składając je, zobowiązuje się do zapłaty.

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

Źródło:
PAP

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP