17 sierpnia stanie prawie trzy tysiące pociągów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pociągi InterRegio nie pojadą 17 sierpnia

17 sierpnia rozpocznie się 24-godzinny strajk generalny w Przewozach Regionalnych - poinformowali przedstawiciele kolejowych związków zawodowych. Związkowcy domagają się 280 zł podwyżki dla pracowników spółki w tym roku. Tymczasem zarząd proponuje 120 zł od początku sierpnia, a od 2013 roku o kolejne 130 zł.

Strajk to wynik referendum, które odbyło się w spółce w połowie lipca i fiaska dotychczasowych rozmów związkowców z zarządem spółki w sprawie podwyżek. Związkowcy zapowiadają, że po pierwszym 24-godzinnym strajku protest zostanie zawieszony na tydzień, do 24 sierpnia. Kolejarze tłumaczą, że protest będzie zawieszony, by umożliwić dalsze negocjacje płacowe. Zapowiadają, że jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione, protest zostanie wznowiony 24 sierpnia po północy.

Raty odrzucone

Na początku lipca związkowcy zorganizowali strajk ostrzegawczy w Przewozach Regionalnych, zatrzymując na dwie godziny pociągi przewoźnika w całej Polsce. Referendum strajkowe przeprowadzone kilkanaście dni później wykazało, że pracownicy są gotowi podjąć strajk generalny, jeśli nie zostaną spełnione ich żądania płacowe, czyli 280 zł podwyżki uposażenia podstawowego w tym roku.

Jeszcze kilka tygodni temu zarząd deklarował, że spółki nie stać na podwyżki większe niż 120 zł na pracownika od początku października br. W środę zaproponowano jednak kolejne 130 zł od 1 stycznia 2013 roku. Jak wylicza spółka, takie rozwiązanie przyniosłoby wzrost wynagrodzeń średnio o 250 złotych. Chodzi o uposażenie zasadnicze - przewoźnik wylicza, że wraz z pochodnymi od tego uposażenia wynagrodzenie wzrosłoby w ciągu półtora roku średnio o 460 zł.

Zadłużony gigant

Przewozy Regionalne to największy w Polsce kolejowy przewoźnik pasażerski - dziennie wypuszcza na tory ok. 2,7 tys. pociągów, z których korzysta ok. 300 tys. pasażerów - głównie dojeżdżających do pracy. Zatrudnia w sumie ponad 13 tys. osób. Spółka boryka się z problemami finansowymi od czasu, gdy w 2008 r. została wydzielona z Grupy PKP i przekazana władzom 16 województw. W 2009 r. jej strata wyniosła 290 mln zł, a w 2010 r. - 170 mln zł. Tegoroczna, nie uwzględniając podwyżek, szacowana jest na 30 mln zł, a z podwyżkami o 120 zł - na 40 mln zł.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24