Polacy wybierają automatyczną skrzynię biegów. Pięć oznak awarii

Moto

ShutterstockAutomatyczna skrzynia biegów jest droga w naprawie

Używane auto z automatyczną skrzynią biegów jest coraz częściej kupowanym typem samochodu przez kierowców. Co ciekawe, najczęściej takie auta wybierają kobiety oraz właściciele firm. Eksperci wskazują oznaki, po których szybko można rozpoznać awarię.

Automatyczne skrzynie bardziej chronią silnik oraz wpływają na mniejsze zużycie paliwa, zwłaszcza w przypadku samochodów stosunkowo młodych.

- Zauważamy systematyczny wzrost zainteresowania samochodami używanymi z automatyczną skrzynią biegów. Co ciekawe, najczęściej takie auta wybierają kobiety oraz właściciele firm. Wynika to z faktu, że jazda tego typu samochodem jest bardziej komfortowa, zwłaszcza w mieście, ponieważ nie ma potrzeby ciągłej zmiany biegów i używania sprzęgła – powiedział Leos Pilnaj, Dyrektor Generalny Aaa Auto w Polsce.

Firma podaje, że w tym roku w Polsce i krajach Europy Środkowej sprzedała 7 205 aut z automatyczną przekładnią, czyli o 20 proc. więcej niż w toku ubiegłym

Niepokojące symptomy

Naprawa czy wymiana automatycznych skrzyni biegów jest droga. Firma Aaa Auto radzi, by sprawdzić przekładnię, zanim zdecydujemy się na jej zakup. Zwraca uwagę na symptomy, które zwiastują awarię automatycznej skrzyni biegów. Wśród nich wymienia:

1. Zapach spalenizny

Swąd może być wywołany przegrzaniem oleju przekładniowego. W sytuacji, gdy poziom oleju jest niski, przepracowany, bądź złej jakości, nie będzie spełniał swojego zadania m.in. w przekazywaniu momentu obrotowego. „Jeśli nie zajmiemy się tym problemem, może dojść do nieodwracalnej szkody” - czytamy w ostrzeżeniu firmy.

2. Poślizg kół zębatych

Problem ten jest bardziej powszechny w samochodach z manualną skrzynią biegów, jednak może występować też w tych automatycznych. „Identyfikacja problemu nie jest trudna: jeżeli silnik zwiększa obroty i hałasuje, ale samochód nie przyspiesza, jest to spowodowane prawdopodobnie ślizganiem się kół zębatych przekładni” - radzą eksperci z Aaa Auto.

3. Wyciek oleju

Olej przekładniowy nie powinien być konsumowany przez przekładnię, stąd też jego poziom powinien być raczej stały. Jeśli jednak drastycznie się obniży, to jest to sygnał, że najprawdopodobniej olej wycieka. W niedługim czasie może to doprowadzić do jeszcze poważniejszych problemów w przekładni.

4. Szarpie lub nie wybiera biegów

Ważne, by zmiana biegów była płynna. Ewentualne wstrząsy czy zbyt gwałtowna zmiana biegu może sugerować, że poskutkuje to awarią. Jeśli auto nie odpowiada na zmianę dźwigni biegów, należy zgłosić się do mechanika, by sprawdził skrzynię.

5. Świeci się kontrolka silnika

Choć jest to alarm, który jest widzialnym znakiem nieprawidłowości, to prawdziwy powód zapalenia się kontrolki sprawdzić może jedynie mechanik, który dysponuje specjalnymi narzędziami diagnostycznymi. Samodzielnie trudno jest zidentyfikować awarię.

Zobacz: Samochody za mniej niż tysiaka. Zobacz co na liście (Film z 19.11.2016)

Samochody za mniej niż tysiaka. Zobacz co na liścieTVN Turbo

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl, Aaa Auto

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock