Tesla potrzebuje potężnej gotówki. By przyspieszyć produkcję nowego modelu

[object Object]
Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji
wideo 2/4

1,5 mld dolarów - taką kwotę koncern motoryzacyjny Tesla chce pozyskać od inwestorów na produkcję elektrycznego samochodu Model 3.

Amerykański producent samochodów poinformował, że planuje sprzedać obligacje o wartości 1,5 mld dolarów. Pozyskany od inwestorów kapitał ma zostać wykorzystany do produkcji nowego auta - Modelu 3, na który firma otrzymała już blisko 520 tys. zamówień.

Cena każdego egzemplarza zaczyna się od 35 tys. dolarów.

Oferta dla inwestorów

Jak podaje BBC obligacje będą musiały zostać wykupione przed terminem zapadalności, który określono na osiem lat. Nie wiadomo jednak jak wysokie będzie oprocentowanie dające zysk inwestorom. Dzięki emisji papierów wartościowych Tesla chce pozyskać dodatkowy zastrzyk pieniędzy mimo, że posiada 3 mld dolarów w gotówce. Obserwatorzy zauważają, że firma nie osiągnęła jeszcze zysku, dlatego posiadany kapitał woli zatrzymać, aby mieć możliwość dalszego rozwoju i inwestycji.

Kluczowy dla przyszłości

Model 3 odgrywa kluczową rolę dla przyszłości Tesli. Ma ona pomóc producentowi aut elektrycznych wyjść z niszowego sektora samochodów luksusowych. W segmencie bardziej przystępnych cenowo aut musi się jednak liczyć z ogromną konkurencją ze strony wielkich koncernów motoryzacyjnych. Tesla chce przejść z produkcji na poziomie ok. 84 tys. samochodów w ubiegłym roku do 500 tys. wyprodukowanych egzemplarzy w 2018 roku i miliona egzemplarzy w 2020 roku.

Autor: msz/gry / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości