Rząd w ramach czwartej edycji programu "Mój Prąd" dorzuci się nie tylko do fotowoltaiki, ale również domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Program ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.
Do tej pory Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie dorzucało się do domowych stacji ładowania. Ale to ma się zmienić. W ramach programu "Mój Prąd 4.0" rząd chce dofinansować domowe ładowarki samochodów. Takie urządzenia kosztują obecnie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, wraz z ceną zmieniają się ich parametry, na przykład moc.
- Ładowarki do elektryków nie są jeszcze dzisiaj aż tak drogie, aby trzeba było je dofinansować, ale z pewnością to będzie jakiś krok w kierunku, jaki rząd mógłby chcieć osiągnąć, a więc zwiększenie liczby samochodów elektrycznych w polskich domach - stwierdził Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapiecie.pl.
Badania wskazują, że właśnie w domach, właściciele elektryków najczęściej ładują swoje auta. - Większość trendów mówi o tym, że tak naprawdę w 60 procentach zakładamy ładowanie samochodu elektrycznego w miejscu zamieszkania, dopiero 30 procent mówi, że będziemy robić to w miejscu pracy, a tylko 10 procent użytkowników decyduje się na korzystanie z publicznej ładowarki - wskazał Radosław Kitala z Arval Mobility Observatory. Podobne obserwacje poczyniono także w innych krajach, gdzie elektromobilność jest popularniejsza niż u nas.
Według Licznika Mobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, pod koniec września 2021 roku po polskich drogach jeździły 31 633 elektryczne samochody osobowe.
Program "Mój Prąd 4.0"
Nowa odsłona programu priorytetowego "Mój Prąd 4.0" jest planowana na początku przyszłego roku. - Tak jak w przypadku poprzedniej edycji programu "Mój Prąd", będzie to mechanizm refundacyjny. Start naboru w programie "Mój Prąd 4.0" jest planowany na pierwszy kwartał 2022 roku - poinformował Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Nie są jeszcze znane konkretne kwoty oraz zasady dofinansowania. Wiadomo jednak, że budżet programu ma wynieść ok. 1 mld zł.
Resort poinformował na swojej stronie, że program – w nowej wersji – będzie nadal skierowany do osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. "Zostanie zachowana zarówno prosta forma, jak i łatwość złożenia wniosku. O możliwość ubiegania się o dofinansowanie dodatkowych elementów (ładowarek, magazynów energii/ciepła/chłodu, systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się też beneficjenci dotychczasowych edycji programów 'Mój Prąd' oraz 'Czyste Powietrze'" - wyjaśniło MKiŚ.
Źródło: TVN Turbo, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock