TVN24 Biznes | Moto

Dwa odcinki Via Carpatia za ponad miliard złotych. "Kolejne ważne umowy"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Siergiej o strefach czystego transportu
Piotr Siergiej o strefach czystego transportuTVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Siergiej o strefach czystego transportu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 Via Carpatia w województwie podlaskim. Chodzi o fragmenty, które będą stanowić południową obwodnicę Białegostoku. Łączny koszt inwestycji przekracza miliard złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Inwestycje będą realizowane jako podlaski fragment międzynarodowego szklaku komunikacyjnego Via Carpatia, który połączy kraje nadbałtyckie z południem Europy.

"Zgodnie z naszymi zapowiedziami podpisujemy dzisiaj kolejne ważne umowy dla realizacji drogi Via Carpatia w Polsce. Pod koniec listopada podpisaliśmy kontrakt na realizację odcinka S19 Białystok Południe - Ploski w woj. podlaskim. Dzisiaj są to odcinki Białystok Zachód - Księżyno oraz Księżyno - Białystok Południe. Pracujemy dalej i wkrótce poznacie Państwo kolejne efekty naszych działań" - powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA. 

Wykonywane w obu zadaniach odcinki S19, czyli Białystok Zachód - Księżyno oraz Księżyno - Białystok Południe połączą się z realizowanym od końca listopada bieżącego roku odcinkiem Białystok Południe - Ploski, który prowadzi w stronę Bielska Podlaskiego.

S19 południowa obwodnica Białegostoku

Odcinek S19 Białystok Zachód – Księżyno powstanie jako droga dwujezdniowa o długości 16,7 km, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Wykonawcą jest firma Budimex za 577 mln zł.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa węzły: Białystok Starosielce i Księżyno. Zadanie obejmować będzie także budowę m.in. Miejsca Obsługi Podróżnych Czaplino, dwóch wiaduktów kolejowych, w tym jednego nad linią kolejową nr 6 Warszawa - Białystok (Rail Baltica).

Odcinek Księżyno - Białystok Południe za 456,1 mln zł wykona konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones.. To zadanie składa się z dwóch odcinków - dwujezdniowego fragmentu drogi ekspresowej S19 o długości blisko 8 kilometrów, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, oraz odcinka drogi krajowej nr 65 o długości 13,7 km. W ramach zadania powstanie węzeł Białystok Południe, na którym droga krajowa nr 65 będzie krzyżować się z drogą ekspresową.

GDDKiA

Via Carpatia

S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie, wykorzystując oprócz S19 również S61. Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Do projektu dołączyć mają także Finlandia, Estonia i Łotwa. 

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości