"Droga życia" coraz bliżej. Podpisano umowy za ponad miliard złotych

Moto

Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/4

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w środę umowy na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S11 w województwie zachodniopomorskim. Chodzi o fragmenty Koszalin - Zegrze Pomorskie oraz Kłanino - Bobolice. Wartość umów przekracza 1 miliard złotych.

Drogowcy poinformowali, że to ostatnie dwie umowy na realizację fragmentu S11 Koszalin - Bobolice o łącznej długości 47,7 kilometra. Na początku lutego podpisano umowę na fragment od Zegrza Pomorskiego do Kłanina.

S11 Koszalin - Bobolice

Jak podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber podczas konferencji prasowej w środę, o trasie S11 na Pomorzu Środkowym parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy mówią jako o "drodze życia". - Od dzisiaj faza marzeń przechodzi w fazę realizacji (…). Jestem przekonany, że zgodnie z harmonogramem, pod koniec 2023 roku mieszkańcy tego regionu, turyści będą mogli z tej drogi korzystać w sposób bezpieczny i komfortowy - powiedział Weber, dziękując przy tym politykom zaangażowanym w zabieganie o realizację S11. Odcinek Koszalin - Zegrze Pomorskie w ramach kontraktu o wartości 579,8 miliona złotych zrealizuje firma Budimex. Z kolei odcinek Kłanino - Bobolice w ramach kontraktu o wartości 450 milionów złotych zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud.

Na opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawcy każdego z odcinków mają 17 miesięcy od podpisania umowy. Na roboty budowlane przewidziano 19 miesięcy, bez okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane w trzecim kwartale 2021 roku.

Droga od Koszalina do Bobolic powinna być gotowa w czwartym kwartale 2023 roku. W ramach tej trasy powstanie: pięć węzłów drogowych, 38 obiektów mostowych oraz miejsca obsługi podróżnych. Dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA Łukasz Lendner podkreślił, że realizując inwestycję, udało się uratować decyzję środowiskową, która była już gotowa w październiku 2011 roku i po dziesięciu latach utraciłaby ważność.

Połączenie ze Śląskiem

Droga S11 łączy Pomorze Środkowe ze Śląskiem przez Wielkopolskę. Dotychczas na drodze S11 były realizowane głównie obwodnice miejscowości.

W ubiegłym roku do ruchu została oddana obwodnica Szczecinka, trwa realizacja obwodnicy Olesna i Kępna. Odcinek Koszalin - Bobolice, który został podzielony na trzy odcinki realizacyjne, to pierwszy fragment szlakowy drogi S11, który wkracza w etap realizacji. Dla pozostałych odcinków S11 trwa proces przygotowawczy.

Cała droga ekspresowa S11 będzie miała ponad 600 kilometrów długości, z czego obecnie do dyspozycji kierowców jest ponad 120 kilometrów. Po środowym podpisaniu umów, uwzględniając jeszcze obwodnice Kępna i Olesna, w realizacji jest w sumie 80 kilometrów trasy. W przygotowaniu jest także ponad 400 kilometrów ekspresówki.

Według drogowców w przyszłości pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godzin.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock