Najbliższe dni upłyną prawdopodobnie pod znakiem dalszych kilkugroszowych podwyżek cen na stacjach paliw - prognozują analitycy. Zrównały się ceny benzyny bezołowiowej 95 oraz oleju napędowego.
Analitycy Biura Maklerskiego Reflex wskazali, że w tym tygodniu na niemal wszystkich stacjach odnotowano podwyżki cen wszystkich paliw średnio od 4 do 6 groszy na litrze. "Najmniej o 4 gr/l wzrosła średnia cena benzyny bezołowiowej 98, o 5 gr/l zdrożały Pb95 i diesel i najwięcej o 6 gr/l wzrosły ceny autogazu" - czytamy.
W efekcie średnio benzyna bezołowiowa 95 w detalu kosztuje aktualnie 4,76 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 5,05 zł/l, olej napędowy 4,74 zł/l, a autogaz 2,33 zł/l.
Jakie prognozy?
Analitycy zwrócili uwagę, że zgodnie z oczekiwaniami rosły w mijającym tygodniu hurtowe ceny paliw, przy czym w większym stopniu ceny oleju napędowego niż benzyn. "Biorąc pod uwagę, że w okresie dwóch ostatnich tygodni ceny hurtowe benzyny rosły o blisko 10 gr/l netto, a oleju napędowego o blisko 15 gr/l netto, nie dziwią wprowadzane w tym tygodniu zmiany cen na stacjach" - stwierdzili.
W ocenie przedstawicieli BM Reflex najbliższe dni upłyną prawdopodobnie pod znakiem dalszych kilkugroszowych podwyżek cen w detalu. Na to, że kierowcy sięgną głębiej do portfela wskazał także e-petrol.
"Benzyna Pb98 będzie kosztować między 4,99 i 5,11 zł/l, za popularną 95-oktanową zapłacimy od 4,68 do 4,80 zł/l, a średnia cena diesla wynosić może 4,69-4,80 zł/l" - prognozuje portal branży petrochemicznej. Jak podkreślono, wyraźna zmiana w górę dotyczyć może drożejącego w hurcie autogazu.
Wzrost cen ropy Brent wyhamował
BM Reflex podało, że drugi tydzień lutego przynosi wyhamowanie tempa wzrostu cen ropy naftowej Brent. W ocenie analityków "do momentu marcowego spotkania OPEC+ ceny ropy naftowej mogą nie powrócić do wzrostów. Bardzo prawdopodobna jest konsolidacja cen lub rozbudowana, płytka korekta spadkowa".
"Rynek zdaje sobie sprawę, że Arabia Saudyjska wycofa się z dodatkowych cięć produkcji w skali 1 mln baryłek dziennie. Pozostaje jednak pytanie, co z wielkością pozostałych limitów produkcji w ramach porozumienia OPEC+" - wskazali.
Administracja Informacji Energetycznej Stanów Zjednoczonych (EIA) spodziewa się średnich cen ropy naftowej Brent na poziomie 56 dol. za baryłkę w pierwszym kwartale tego roku. Z kolei 53,20 dol. w całym roku. "Średnioroczny poziom konsumpcji paliw na świecie ma w tym roku wzrosnąć o 5,4 mln baryłek dziennie do 97,7 mln baryłek. W przyszłym natomiast o 3,5 mln baryłek dziennie do 101,2 mln" - czytamy w komentarzu BM Reflex.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock