Mocne hamowanie w liczbie szkód z OC. PZU podaje powody

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mniej zdjęć z fotoradarów
Mniej zdjęć z fotoradarówTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboMniej zdjęć z fotoradarów

W czwartym kwartale 2022 roku liczba zgłaszanych szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych spadła o 10,4 procent - podała Grupa PZU, powołując się na szacunkowe dane Komisji Nadzoru Finansowego. Według państwowego ubezpieczyciela można to łączyć ze zmianą modelu pracy oraz zmianami w taryfikatorze mandatów i punktów karnych "przekładających się na większą rozwagę wśród kierowców".

Grupa PZU poinformowała w czwartek, że w 2022 roku miała 3,37 mld zł zysku wobec 3,34 mld zł za 2021 rok. Prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła wskazała, że w ubiegłym roku Grupa wypracowała "najwyższy wynik netto od debiutu PZU SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przed 13 laty". Jak możemy przeczytać w raporcie państwowego ubezpieczyciela "wyższe stopy procentowe kreują popyt na produkty ubezpieczeniowo-inwestycyjne".

Ubezpieczenia komunikacyjne OC

Tomasz Kulik z zarządu Grupy PZU i dyrektor finansowy, zwrócił uwagę, że od początku 2021 roku na polskim rynku następuje coraz szybszy przyrost liczby polis AC w relacji do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. - W ostatnich dwóch latach poziom tego wysycenia zwiększył się o 2,6 punktu procentowego - do 30,5 procent. Rosnąca liczba umów w połączeniu z wyższą średnią składką, wynikającą ze wzrostu wartości pojazdów i tym samym sum ubezpieczeń, powinna prowadzić do kontynuacji wzrostu przypisu z autocasco, zarówno w segmencie masowym, jak i korporacyjnym - ocenił. Jego zdaniem spodziewana jest kontynuacja tego trendu w tym roku.

Jednocześnie Grupa PZU poinformowała w raporcie o spadku rentowności rynku OC. W trzecim kwartale 2022 roku była "zauważalna stabilizacja średniej składki OC komunikacyjnego (nieznaczny spadek r/r), przy jednoczesnym spadku rentowności ubezpieczycieli na rynku OC" - czytamy. W trzecim kwartale 2022 roku odnotowano spadek średniej rynkowej ceny OC o 1 proc. rok do roku, a w czwartym kwartale 0,1 proc.

Zmiana średniej rynkowej ceny OC komunikacyjnegoGrupa PZU

"Utrzymanie niskich cen na rynku OC, przy jednoczesnym dalszym wzroście wartości średniej szkody, może przełożyć się na dalsze obniżenie rentowności ubezpieczycieli" - zaznaczył państwowy ubezpieczyciel. Jak wyjaśniono, na rosnący koszt odszkodowań i świadczeń ma wpływ inflacja przekładająca się wzrost cen części zamiennych i kosztów napraw.

Z drugiej strony, według szacunkowych danych KNF-u, które przytoczono w raporcie, w czwartym kwartale 2022 roku liczba zgłaszanych szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych spadła o 10,4 proc. Według PZU niższą częstość szkód "można łączyć z trwałą zmianą modelu pracy (popularyzacja rozwiązań hybrydowych) oraz zmian w taryfikatorze mandatów i punktów karnych przekładających się na większą rozwagę wśród kierowców".

Zmiana częstości szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnychGrupa PZU

Wyższe kary dla kierowców

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw, z pewnymi wyjątkami, weszła w życie od początku 2022 roku. Przepisy zwiększyły wysokość grzywny, które można nałożyć w postępowaniu mandatowym - z 500 zł do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł.

PAP/Maciej Zieliński

Z kolei od 17 września za niektóre wykroczenia jednorazowo można otrzymać nawet 15 punktów karnych. Po zmianach głębiej do portfela sięgną natomiast kierowcy popełniający to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat. Zgodnie z przepisami dla nich kary grzywny wzrosną dwukrotnie. Zasada recydywy nie obejmuje jednak wszystkich wykroczeń.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości