Osoby z wadą wzroku, które nie mają na przykład okularów w trakcie kierowania samochodem, mogą otrzymać mandat w wysokości 1500 złotych. Jeśli orzeczenie lekarskie zobowiązuje do okularów, nakłada taki obowiązek i nie ma od tego odstępstwa - wyjaśnił w rozmowie z TVN24 kom. Tomasz Bratek w Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Kierowanie pojazdem bez okularów jest traktowane jak jazda bez uprawnień. Do tej pory groził za to mandat w wysokości 500 zł, teraz wzrósł on do 1500 zł. "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych" - czytamy w znowelizowanej ustawie - Kodeks wykroczeń.
To jednak nie wszystko. Kierowcy może zostać również zabrane prawo jazdy. "W razie popełnienia wykroczenia, (...), orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów" - wskazano w kodeksie.
Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? - Warto zwrócić uwagę, co się ma wbite w dokumencie prawa jazdy w rubryce numer 12 - zwrócił uwagę Jerzy Korczyński, reporter TVN24.
Mandaty 2022 - jazda bez okularów
Rubryka numer 12 - ograniczenia znajduje się na rewersie dokumentu prawa jazdy. "W polach kolumny oznaczonej liczbą 12 umieszcza się liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają następujące ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe" - czytamy w rozporządzeniu w sprawie wzrostu dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Kody oznaczone symbolem 01 dotyczą wymaganej korekty lub ochrony wzroku:
01.01 – okulary,
01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
01.03 – okulary ochronne,
01.04 – szkła przyciemnione,
01.05 – przepaska na oko,
01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.
- Kod określający to wynik orzeczenia lekarskiego, do którego kierowca musi się bezwzględnie stosować. Zatrzymany, który będzie poruszał się mając założone soczewki, wtedy kiedy ma bezwzględny obowiązek stosowania okularów w trakcie kierowania pojazdem, zostanie stwierdzony jako osoba, która nie posiada uprawnień. Jednoznacznie orzeczenie lekarskie zobowiązuje do okularów, nakłada taki obowiązek i nie ma od tego odstępstwa - wyjaśnił kom. Tomasz Bratek w Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock