Zakaz diesli przyniesie odwrotny efekt? Polska komisarz ostrzega

Moto

Silniki diesla na cenzurowanym. Mogą truć bardziej niż przypuszczanotvn24bis.pl
wideo 2/5

Komisja Europejska ostrzegła, że wprowadzenie zakazu ruchu samochodów z silnikami Diesla w miastach europejskich może ograniczyć zdolność producentów do inwestowania w pojazdy o zerowej emisji szkodliwych substancji - poinformował Reuters.

Reuters powołał się na udostępniony mu list, jaki wystosowała do ministrów transportu państw Unii Europejskiej unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska. Zwróciła w nim uwagę, że załamanie rynku samochodów dieslowskich nie przyniesie żadnych korzyści, a aktualnym celem powinno być skłanianie producentów do dostosowywania emisji niebezpiecznych tlenków azotu do wymogów UE.

Fundusze na inwestycje

"Jestem przekonana, że powinniśmy w Europie szybko zmierzać ku pojazdom z zerową emisją, politycy i przemysł nie mogą być zainteresowani raptownym załamaniem rynku dieslowskiego w Europie w rezultacie lokalnych ograniczeń ruchu. Pozbawiłoby to tylko przemysł koniecznych funduszy na inwestowanie w pojazdy o zerowej emisji" - napisała Bieńkowska w liście noszącym datę 17 lipca. Trzy główne niemieckie spółki motoryzacyjne - Volkswagen, Daimler i BMW - zaangażowały się na dużą skalę w produkcję samochodów z silnikami wysokoprężnymi, które oferują mniejsze emisje dwutlenku węgla w porównaniu z silnikami benzynowymi. Jednak w 2015 zalety te podważyło przyznanie się Volkswagena do manipulowania prowadzonymi w USA pomiarami poziomu tlenków azotu w spalinach jego samochodów dieslowskich.

Dobrowolność

Bieńkowska wyraziła swe zaniepokojenie, że to dzięki prokuraturze, a nie niemieckim władzom nadzorującym motoryzację ujawniono niedawno nieprawidłowości związane z emisją tlenków azotu w samochodach produkowanych przez Audi i Porsche - spółki córki Volkswagena. List unijnej komisarz wzywa także do wycofania z europejskich dróg wszystkich samochodów z nadmierną emisją tlenków azotu, ale zaznacza, że odpowiednie działania producentów powinny być podejmowane na zasadzie dobrowolności.

Miasta zakazują

Zakazu ruchu samochodów z silnikami Diesla planuje wprowadzić coraz więcej miast. Na taki krok zdecydowali się już włodarze m.in. Paryża, Madrytu i Aten. Ogłosili oni, że do 2025 roku zacznie tam obowiązywać zakaz, według którego do centrów miast nie wjadą auta z takimi silnikami. Są też kraje, które idą jeszcze krok dalej i w dalszej perspektywie chcą wprowadzić zakaz rejestracji aut spalinowych, czyli zarówno z silnikiem Diesla, jak i spalinowych. Takie przepisy mają obowiązywać od 2025 roku w Holandii i Norwegii, a od 2040 we Francji.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock