Między SUV-em a terenówką. Czym jest ten Jeep?

Jeep Renegade 2016Jakub Tomaszewski

Jeep Renegade to całkiem dobrze wyposażony samochód. Ale, no właśnie lista wad tego samochodu też jest dość pokaźna. Może problemem jest to, że nie jest ani terenówką, ani miejskim SUV-em, ani tym bardziej rodzinnym VAN-em. Czyli do czego tak naprawdę służy?

Testowany egzemplarz to wersja Limited, całkiem dobrze doposażona. Ma szereg systemów wspomagających kierowcę, które omówimy niżej oraz automatyczną klimatyzację, całe mnóstwo poduszek i kurtyn powietrznych, potrafi monitorować ciśnienie w oponach, uniknąć kolizji czołowej, asystować kierowcy w hamowaniu awaryjnym i jeszcze wiele innych rzeczy. Ale do czego tak naprawdę służy?

Czy jest do miasta?

I tak i nie. 8-biegowy automat dobrze radzi sobie ze zmianą biegów, kiedy jednostajnie przyspieszamy i do pierwszej setki, w duecie ze 170-konnym silnikiem, rozpędzi wóz w 8,8 sek.

Jednak gdy w realnych warunkach miejskich potrzeba mocno przyspieszyć i wciśniemy gaz do końca, pewne opóźnienie reakcji skrzyni biegów powoduje, że czujemy drobny niedosyt.

Z tyłu głowy powstaje natomiast przekonanie, że dynamika auta o doładowanym silniku mogłaby być nieco lepsza, gdyby przekładnia działała żwawiej.

Zatem Renegat w mieście sobie radzi, ale jego skrzynia biegów może powodować frustrację, kiedy chcemy sprawnie zagrać w "samochodowego tetrisa" na zakorkowanych ulicach miasta.

Czy jest na trasę?

Jeep w trasie prowadzi się pewnie i tylko w nieznacznym stopniu na ciaśniejszych łukach, pokonywanych z większą prędkością przypomina nam o swoim terenowym rodowodzie, wychylając się dosyć mocno na boki. Nie jest to przerażające doświadczenie, ale od razu powoduje zdjęcie nogi z gazu.

Zawieszenie o dużym skoku i wysoko położony środek ciężkości nie budzą w kierowcy sportowego zacięcia. Dzięki temu można nieco okiełznać spore spalanie i ustabilizować je na poziomie około 10,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Przy sporych oporach powietrza, jakie stawia jeepowate nadwozie, trudno jest zejść poniżej tej wartości.

Prędkość maksymalna według producenta to 196 km/h. Jednak mimo wizyty na niemieckiej autostradzie (gdzie nie ma ograniczenia prędkości) nie próbowaliśmy tak bardzo rozpędzać tego auta, bo wysoko zawieszona buda auta nie nastraja do takich prędkości.

Może zatem jest w teren?

A to już zależy, co mamy na myśli mówiąc teren? Jeżeli leśne dukty o twardym podłożu, wówczas zarówno prześwit poprzeczny auta, jak i napęd na cztery koła mówią „tak”.

Jeśli jednak chcemy zjechać na przykład na plażę, to szosowe opony i układ przeniesienia napędu mówią "nie". Jednak zacznijmy od początku.

Silnik tego modelu, to doładowana jednostka o pojemności 1400 ccm. Po tak niewielkim litrażu nie należy się spodziewać powalającego momentu obrotowego, tak pożądanego w terenie. Szczególnie, że mała jednostka to tylko benzyniak!

Tak, do auta które usiłuje być terenowe, zamontowano malutki silnik na benzynę i powiedziano mu "jedź w teren, poradzisz sobie, w końcu jesteś jeep'em".

Jednak – nie wiadomo skąd – mały benzyniak jest w stanie wykrzesać 250 Nm, to całkiem przyzwoity wynik i pewnym autom (np. Land Rover Defender ostatniej generacji, Toyota Hilux IV generacji), którym trudno odmówić typowo terenowego charakteru, wystarczał.

Problem tkwi gdzie indziej

W elektronicznym dyferencjale. Żeby auto nie zakopało się w terenie, konstruktorzy terenówek wiele lat temu wymyślili coś takiego, jak blokada mechanizmu różnicowego. W dużym uproszczeniu polega ona na tym, że wszystko to, co aktualnie produkuje silnik – cały moment obrotowy i cała moc – trafia na te koła, które mają w danym momencie największą przyczepność.

Co prawda testowane przez nas auto ma blokadę 4WD ale właśnie elektroniczną, która w bardziej wymagającym terenie przestaje sobie radzić. Nie jest to zatem auto w prawdziwy teren, gdzie z pewnością zakopie się szybciej, niż samochody o mechanicznej blokadzie dyferencjału.

Systemy

W każdych warunkach i każdym terenie Renegata wspiera szereg elektronicznych systemów czuwających nad bezpieczeństwem.

Na szczególną uwagę zasługuje ortodoksyjny ESC zapobiegający utracie toru jazdy. Auto trudno jest wyprowadzić z równowagi, kiedy system czuwa. Nawet w trakcie jazdy po nawierzchni szutrowej, o ograniczonej przecież przyczepności.

Innym systemem, o mniej spektakularnym działaniu, ale znacznie ułatwiającym życie w terenie i nie tylko jest HSA (Hill Start Assist), czyli asystent ruszania pod górkę.

System jest domyślnie włączony i pomaga wystartować bez stoczenia się auta przy ruszaniu w górę zbocza. Kiedy ustawimy skrzynię biegów w tryb Drive i puścimy hamulec, komputer automatycznie zwiększa obroty silnika na tyle, by utrzymać stojące na zboczu auto w miejscu.

Czyli co?

"Baby Jeep" jest zatem uterenowionym krewnym prawdziwych jeepów, dzięki czemu poradzi sobie tam, gdzie nie da się wjechać zwykłymi osobówkami, a nawet pełnokrwistymi SUV-ami.

Nad tymi ostatnimi ma tę przewagę, że oprócz wyżej zawieszonego nadwozia i większego prześwitu (prawie 20 cm), ma stały napęd na cztery koła. Gdyby tylko blokada dyferencjału była rozwiązaniem mechanicznym, być może dałoby się małym jeep'em ruszyć na poważne wertepy. Oczywiście po zmianie bieżnika szosowego na terenowy.

Żeby testowana wersja Limited miała szanse poradzić sobie w cięższym terenie, brakuje w niej jeszcze kilku rzeczy: osłony skrzyni biegów i skrzyni rozdzielczej oraz płyty ochronnej zbiornika paliwa i przedniego zawieszenia, a także asystenta zjazdu ze wzniesienia oraz systemu dostrajającego parametry auta do konkretnego terenu (Selec-Terrain).

Wszystko to ma najwyższa i najdroższa wersja Renegata – Thailhawk. I tu pojawia się największy problem tego samochodu. Testowana przez nas wersja kosztuje w salonie 113 100 zł. Zaś najtańsza wersja - za 70 tys. zł - będzie tylko zwykłym miejskim samochodem, z nadwoziem przypominającym terenówkę i napędem wyłącznie na przednie koła.

Autor: jt / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Tomaszewski

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP