Między SUV-em a terenówką. Czym jest ten Jeep?

Jeep Renegade 2016Jakub Tomaszewski

Jeep Renegade to całkiem dobrze wyposażony samochód. Ale, no właśnie lista wad tego samochodu też jest dość pokaźna. Może problemem jest to, że nie jest ani terenówką, ani miejskim SUV-em, ani tym bardziej rodzinnym VAN-em. Czyli do czego tak naprawdę służy?

Testowany egzemplarz to wersja Limited, całkiem dobrze doposażona. Ma szereg systemów wspomagających kierowcę, które omówimy niżej oraz automatyczną klimatyzację, całe mnóstwo poduszek i kurtyn powietrznych, potrafi monitorować ciśnienie w oponach, uniknąć kolizji czołowej, asystować kierowcy w hamowaniu awaryjnym i jeszcze wiele innych rzeczy. Ale do czego tak naprawdę służy?

Czy jest do miasta?

I tak i nie. 8-biegowy automat dobrze radzi sobie ze zmianą biegów, kiedy jednostajnie przyspieszamy i do pierwszej setki, w duecie ze 170-konnym silnikiem, rozpędzi wóz w 8,8 sek.

Jednak gdy w realnych warunkach miejskich potrzeba mocno przyspieszyć i wciśniemy gaz do końca, pewne opóźnienie reakcji skrzyni biegów powoduje, że czujemy drobny niedosyt.

Z tyłu głowy powstaje natomiast przekonanie, że dynamika auta o doładowanym silniku mogłaby być nieco lepsza, gdyby przekładnia działała żwawiej.

Zatem Renegat w mieście sobie radzi, ale jego skrzynia biegów może powodować frustrację, kiedy chcemy sprawnie zagrać w "samochodowego tetrisa" na zakorkowanych ulicach miasta.

Czy jest na trasę?

Jeep w trasie prowadzi się pewnie i tylko w nieznacznym stopniu na ciaśniejszych łukach, pokonywanych z większą prędkością przypomina nam o swoim terenowym rodowodzie, wychylając się dosyć mocno na boki. Nie jest to przerażające doświadczenie, ale od razu powoduje zdjęcie nogi z gazu.

Zawieszenie o dużym skoku i wysoko położony środek ciężkości nie budzą w kierowcy sportowego zacięcia. Dzięki temu można nieco okiełznać spore spalanie i ustabilizować je na poziomie około 10,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Przy sporych oporach powietrza, jakie stawia jeepowate nadwozie, trudno jest zejść poniżej tej wartości.

Prędkość maksymalna według producenta to 196 km/h. Jednak mimo wizyty na niemieckiej autostradzie (gdzie nie ma ograniczenia prędkości) nie próbowaliśmy tak bardzo rozpędzać tego auta, bo wysoko zawieszona buda auta nie nastraja do takich prędkości.

Może zatem jest w teren?

A to już zależy, co mamy na myśli mówiąc teren? Jeżeli leśne dukty o twardym podłożu, wówczas zarówno prześwit poprzeczny auta, jak i napęd na cztery koła mówią „tak”.

Jeśli jednak chcemy zjechać na przykład na plażę, to szosowe opony i układ przeniesienia napędu mówią "nie". Jednak zacznijmy od początku.

Silnik tego modelu, to doładowana jednostka o pojemności 1400 ccm. Po tak niewielkim litrażu nie należy się spodziewać powalającego momentu obrotowego, tak pożądanego w terenie. Szczególnie, że mała jednostka to tylko benzyniak!

Tak, do auta które usiłuje być terenowe, zamontowano malutki silnik na benzynę i powiedziano mu "jedź w teren, poradzisz sobie, w końcu jesteś jeep'em".

Jednak – nie wiadomo skąd – mały benzyniak jest w stanie wykrzesać 250 Nm, to całkiem przyzwoity wynik i pewnym autom (np. Land Rover Defender ostatniej generacji, Toyota Hilux IV generacji), którym trudno odmówić typowo terenowego charakteru, wystarczał.

Problem tkwi gdzie indziej

W elektronicznym dyferencjale. Żeby auto nie zakopało się w terenie, konstruktorzy terenówek wiele lat temu wymyślili coś takiego, jak blokada mechanizmu różnicowego. W dużym uproszczeniu polega ona na tym, że wszystko to, co aktualnie produkuje silnik – cały moment obrotowy i cała moc – trafia na te koła, które mają w danym momencie największą przyczepność.

Co prawda testowane przez nas auto ma blokadę 4WD ale właśnie elektroniczną, która w bardziej wymagającym terenie przestaje sobie radzić. Nie jest to zatem auto w prawdziwy teren, gdzie z pewnością zakopie się szybciej, niż samochody o mechanicznej blokadzie dyferencjału.

Systemy

W każdych warunkach i każdym terenie Renegata wspiera szereg elektronicznych systemów czuwających nad bezpieczeństwem.

Na szczególną uwagę zasługuje ortodoksyjny ESC zapobiegający utracie toru jazdy. Auto trudno jest wyprowadzić z równowagi, kiedy system czuwa. Nawet w trakcie jazdy po nawierzchni szutrowej, o ograniczonej przecież przyczepności.

Innym systemem, o mniej spektakularnym działaniu, ale znacznie ułatwiającym życie w terenie i nie tylko jest HSA (Hill Start Assist), czyli asystent ruszania pod górkę.

System jest domyślnie włączony i pomaga wystartować bez stoczenia się auta przy ruszaniu w górę zbocza. Kiedy ustawimy skrzynię biegów w tryb Drive i puścimy hamulec, komputer automatycznie zwiększa obroty silnika na tyle, by utrzymać stojące na zboczu auto w miejscu.

Czyli co?

"Baby Jeep" jest zatem uterenowionym krewnym prawdziwych jeepów, dzięki czemu poradzi sobie tam, gdzie nie da się wjechać zwykłymi osobówkami, a nawet pełnokrwistymi SUV-ami.

Nad tymi ostatnimi ma tę przewagę, że oprócz wyżej zawieszonego nadwozia i większego prześwitu (prawie 20 cm), ma stały napęd na cztery koła. Gdyby tylko blokada dyferencjału była rozwiązaniem mechanicznym, być może dałoby się małym jeep'em ruszyć na poważne wertepy. Oczywiście po zmianie bieżnika szosowego na terenowy.

Żeby testowana wersja Limited miała szanse poradzić sobie w cięższym terenie, brakuje w niej jeszcze kilku rzeczy: osłony skrzyni biegów i skrzyni rozdzielczej oraz płyty ochronnej zbiornika paliwa i przedniego zawieszenia, a także asystenta zjazdu ze wzniesienia oraz systemu dostrajającego parametry auta do konkretnego terenu (Selec-Terrain).

Wszystko to ma najwyższa i najdroższa wersja Renegata – Thailhawk. I tu pojawia się największy problem tego samochodu. Testowana przez nas wersja kosztuje w salonie 113 100 zł. Zaś najtańsza wersja - za 70 tys. zł - będzie tylko zwykłym miejskim samochodem, z nadwoziem przypominającym terenówkę i napędem wyłącznie na przednie koła.

Autor: jt / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Tomaszewski

Pozostałe wiadomości

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zwrot w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zwrot w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Główni inwestorzy w memecoina $TRUMP wzięli w czwartek udział w kolacji z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa w jego klubie golfowym pod Waszyngtonem. Na wydarzenie zaproszono 220 największych posiadaczy tej kryptowaluty.

Zainwestowali w kryptowalutę Trumpa. Kupili sobie kolację z prezydentem

Zainwestowali w kryptowalutę Trumpa. Kupili sobie kolację z prezydentem

Źródło:
AP/PAP

Od 2026 roku spadnie podatek od miedzi, będą też odliczenia od wydatków inwestycyjnych - przekazał minister finansów Andrzej Domański. To kluczowa wiadomość dla KGHM. W pierwszych minutach piątkowego handlu kurs spółki rośnie ok. 2 proc. po rządowej zapowiedzi.

Minister finansów zapowiada obniżenie podatku. Kluczowa zmiana dla jednej spółki

Minister finansów zapowiada obniżenie podatku. Kluczowa zmiana dla jednej spółki

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters

My jesteśmy tam sprzedawani jako produkty reklamowe, jesteśmy biomasą - mówiła w podcaście "Czas Przyszły" dziennikarka Sylwia Czubkowska, autorka książki "Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem". Nowy odcinek słuchowiska programu jest już w TVN24+.

"Jesteśmy taką cyfrową biomasą"

"Jesteśmy taką cyfrową biomasą"

Źródło:
TVN24+

Działania zarządu spółki Ostrołęka sp. z o.o. związane z rozliczeniem i zamknięciem inwestycji bloku energetycznego Ostrołęka C naruszały interes spółki - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, sporządzonego po kontroli przez ten organ, do którego dotarł Grzegorz Łakomski, dziennikarz TVN24. Jak wylicza NIK, chodzi o blisko miliard złotych.

Rachunek za Ostrołękę. Miliardowa strata, której można było uniknąć

Rachunek za Ostrołękę. Miliardowa strata, której można było uniknąć

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel OnlyFans, Fenix ​​International Ltd, prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży firmy. Platformą napędzaną głównie treściami erotycznymi i pornograficznymi ma być zainteresowana grupa inwestorów. Wycena wynosi około 8 miliardów dolarów - podała agencja Reuters.

Platforma pornograficzna ma zmienić właściciela. Gigantyczne pieniądze w tle

Platforma pornograficzna ma zmienić właściciela. Gigantyczne pieniądze w tle

Źródło:
Reuters

"Rynek słabiutki", "Wszystko przegrzane", "Polecam zająć się inną pracą" - piszą flipperzy. "Po czasie ogromnego rozpędzenia rynku sytuacja wraca do normalności. Na klienta czeka się dłużej" - twierdzą. Ale trudno znaleźć kogoś, kto by flipperów żałował. Na negatywną opinię o branży zapracowali "patoflipperzy". - Największe kontrowersje budzi działalność polegająca na wykorzystywaniu trudnej sytuacji życiowej sprzedających - mówi Marek Wielgo, ekspert rynku nieruchomości.

Flipperzy spadają z wysoka. Mieszkania już nie schodzą na pniu

Flipperzy spadają z wysoka. Mieszkania już nie schodzą na pniu

Źródło:
TVN24+

Donald Tusk zapewnił w "Faktach po Faktach", że do końca kadencji rządu dojdzie do podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Bardzo mi zależy na wyższej kwocie wolnej od podatku, bo to był mój postulat - podkreślił premier. Jak wyjaśnił, w tym roku nie pozwala na to wysokość deficytu w budżecie. Tusk zapowiedział też, że do końca maja ma być gotowych "ponad 100 ustaw deregulacyjnych".

"Bardzo mi zależy". Premier o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

"Bardzo mi zależy". Premier o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Argentyny chce zachęcić swoich obywateli, by wydawali swoje niezadeklarowane oszczędności w kraju. Szacuje się, że Argentyńczycy trzymają "pod materacem" i na zagranicznych kontach blisko 271 miliardów dolarów. Dlatego w czwartek ogłoszono złagodzenie prawa podatkowego.

"Miliardy dolarów spod materaca" mają być wolne od kontroli

"Miliardy dolarów spod materaca" mają być wolne od kontroli

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników zwolnił panamski oddział słynnego bananowego koncernu Chiquita. Jako powód podano "nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy", chociaż pracownicy biorą udział w strajku, który jest częścią międzynarodowych protestów przeciwko polityce prezydenta Jose Raula Mulino.

Popularna marka bananów zwolniła tysiące strajkujących pracowników

Popularna marka bananów zwolniła tysiące strajkujących pracowników

Źródło:
PAP

W czwartek Czesi wstrzymali prace budowlane na 300-metrowym odcinku autostrady D11 z Trutnova do granicy z Polską. Jak poinformowała czeska Dyrekcja Dróg i Autostrad wzdłuż trasy stwierdzono podwyższony poziom radioaktywności, która może zagrażać zdrowiu. Najprawdopodobniej związana jest z popiołem z dawnej elektrowni w Trutnovie.

Przy budowie autostrady do Polski wykryto podwyższony poziom radioaktywności

Przy budowie autostrady do Polski wykryto podwyższony poziom radioaktywności

Źródło:
PAP

Karol Nawrocki w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem zapewniał, że jest wielkim przeciwnikiem Zielonego Ładu i chciałby odrzucenia go. Przekazał również, że będzie dążył do obniżenia cen prądu. Zapytany, jak chce to zrobić w ciągu 100 dni, co obiecuje w kampanii, wskazał, że ważne decyzje mają zapaść 27 maja w Trybunale Konstytucyjnym. Przedstawiciel Konfederacji starał się dociec, jak Nawrocki chce dokonać tej zmiany, skoro wybory są 1 czerwca, czyli już po posiedzeniu TK. - Czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi Trybunał Konstytucyjny? - kwituje Mentzen.

Mentzen punktuje Nawrockiego: czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi TK?

Mentzen punktuje Nawrockiego: czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi TK?

Źródło:
tvn24.pl

Relacje handlowe z Ukrainą wracają de facto do stanu sprzed wojny. Komisja Europejska przyjęła regulacje, które ograniczają do końca roku ilości towarów, jaką kraj ten będzie mógł sprowadzić do Unii po preferencyjnych stawkach celnych. Zmiany mają wejść w życie 6 czerwca - dzień po wygaśnięciu obowiązującego od 2022 r. rozporządzenia, zwalniającego Ukrainę z ceł na eksport do Unii.

Zmiana zasad handlu z Ukrainą. Unia wprowadza ograniczenia

Zmiana zasad handlu z Ukrainą. Unia wprowadza ograniczenia

Źródło:
PAP

Sławomir Mentzen odpytywał Karola Nawrockiego na swoim kanale na YouTube o szereg spraw, w także o poglądy gospodarcze. Polityków poróżniło podejście do wysokości stóp procentowych. Mentzen tłumaczył Nawrockiemu, jakie są konsekwencje ich obniżki, której obywatelski kandydat się domaga. - Ja rozumiem, że pan nie jest ekonomistą tylko historykiem. Kto panu to podpowiedział? - pytał gospodarz spotkania.

Mentzen pyta Nawrockiego o stopy procentowe: kto panu to podpowiedział?

Mentzen pyta Nawrockiego o stopy procentowe: kto panu to podpowiedział?

Źródło:
tvn24.pl

Duńczycy będą pracować do siedemdziesiątego roku życia - zdecydował w czwartek parlament Danii. Wydłużenie czasu pracy będzie jednak odbywać się stopniowo. Premierka tego kraju Mette Frederiksen obiecała, że już więcej ta granica nie będzie podwyższana mimo dalszego oczekiwanego wzrostu długości życia.

Będą pracować do siedemdziesiątki. Decyzja parlamentu

Będą pracować do siedemdziesiątki. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że kumulacja w Lotto rośnie do dwunastu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 22 maja 2025 roku.

Kumulacja w Lotto coraz większa

Kumulacja w Lotto coraz większa

Źródło:
tvn24.pl

Departament Skarbu USA ogłosił w czwartek, że zamówił ostatnią partię jednocentowych monet do wybicia, po czym nie będzie już więcej ich zamawiać. Koniec bicia tych monet ma dać oszczędności nawet 56 milionów dolarów rocznie. Koszt ich produkcji ponad trzykrotnie przewyższa ich wartość.

Bliski koniec jednocentówek. Zamówiono ostatnią partię

Bliski koniec jednocentówek. Zamówiono ostatnią partię

Źródło:
PAP, BBC

Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie ceł na nawozy importowane do Unii Europejskiej z Rosji i Białorusi. Za głosowało 411 europosłów, przeciwko było 100, wstrzymało się od głosu 78.

Rosja zalewa tym unijny rynek, Polska największym poszkodowanym

Rosja zalewa tym unijny rynek, Polska największym poszkodowanym

Źródło:
PAP

Holenderskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym produkują mniej energii z powodu sąsiedztwa belgijskich turbin - pisze w czwartek brytyjski "Times". Oskarżają więc Belgów o "kradzież wiatru". Ekspert wyjaśnia, że "dzieje się tak na każdej farmie wiatrowej, gdzie turbiny są relatywnie blisko siebie".

Holendrzy oskarżają Belgów o "kradzież wiatru"

Holendrzy oskarżają Belgów o "kradzież wiatru"

Źródło:
PAP

Duńska organizacja Green Power Denmark poinformowała o wykryciu "podejrzane komponentów" w importowanych z zagranicy podzespołach infrastruktury energetycznej. Podobne przypadki wcześniej odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sprowadzanych z Chin falownikach dla farm słonecznych również znajdowano budzące niepokój elementy.

"Podejrzane komponenty" w urządzeniach energetycznych

"Podejrzane komponenty" w urządzeniach energetycznych

Źródło:
PAP

Wydatki na obsługę długu publicznego osiągnęły bezprecedensowy poziom - zauważa "Rzeczpospolita". Za rosnącymi kosztami stoi krajowa polityka - zdominowana przez nieustanną kampanię wyborczą i wzrost wydatków socjalnych.

Ogromny problem rządu. "Trzeba bić na alarm"

Ogromny problem rządu. "Trzeba bić na alarm"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Ponad 90 procent przebadanych próbek e-papierosów nie spełnia wymogów określonych w ustawie - poinformowała aspirant Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z obowiązującym prawem takie produkty nie powinny trafiać do sprzedaży.

"Nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży". Alarmujące wyniki kontroli

"Nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży". Alarmujące wyniki kontroli

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski ostrzega przed "nowym typem oszustwa", w którym przestępcy podszywają się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Fałszywe wiadomości dotyczą rzekomych błędów w danych lub zamrożonych kryptowalut i mają na celu wyłudzenie pieniędzy oraz danych osobowych.

Wielki bank ostrzega. "Nowy rodzaj oszustwa"

Wielki bank ostrzega. "Nowy rodzaj oszustwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cena bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 111 tysięcy dolarów. W przeliczeniu to ponad 416 tysięcy złotych. Inwestorzy są coraz bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości rynku kryptowalut.

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Źródło:
tvn24.pl