Ceny diesla mogą przekroczyć psychologiczną granicę. "Duża dynamika zmian na rynku"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Ceny na stacjach paliw w Szczecinie (10 października 2022)
Ceny na stacjach paliw w Szczecinie (10 października 2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Ceny na stacjach paliw w Szczecinie (10 października 2022)

Właściciele samochodów z silnikami Diesla muszą się przygotować na rekordowe tankowanie - wskazali analitycy e-petrol. W ich ocenie w tym tygodniu na wielu stacjach cena oleju napędowego przekroczy poziom 8 złotych za litr.

Analitycy e-petrol zwrócili uwagę w poniedziałkowym komentarzu, że "dynamika zmian na hurtowym rynku paliw w Polsce w ostatnich dniach jest tak duża, że prognoza detalicznych cen już na początku tego tygodnia wymaga aktualizacji".

Ceny oleju napędowego w górę

Jak wskazali, rosnące ceny ropy naftowej i produktów gotowych na światowych giełdach, słabnący złoty i ograniczona dostępność paliw na krajowym rynku przekładają się na mocne podwyżki w cennikach krajowych producentów. Najmocniej są one odczuwalne w przypadku oleju napędowego, ponieważ - jak zaznaczyli analitycy - hurtowe notowania tego paliwa od połowy zeszłego tygodnia wzrosły o blisko 1000 zł na metrze sześciennych.

Według e-petrol "dla kierowców tankujących diesla oznacza to, że w tym tygodniu na wielu stacjach cena paliwa przekroczy poziom 8 zł za litr". Jak wynika z informacji TVN24, taki poziom już obserwujemy w poniedziałek na niektórych stacjach m.in. w Szczecinie i Katowicach.

Stacja paliw w SzczecinieTVN24

"(...) w ostatnich dniach skala zmian na rynku hurtowym w przypadku oleju napędowego jest tak duża, że różnice w cenach pomiędzy stacjami mogą sięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu groszy, w zależności od dnia dostawy. Na części obiektów mogą pojawiać się więc ceny wyższe od górnego ograniczenia prognozowanego dla diesla przedziału" - napisano.

Zaktualizowana prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na ten tydzień przedstawia się następująco: 6,70-6,89 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,95-8,14 zł/l dla oleju napędowego i 3,11-3,20 zł/l dla autogazu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości