Fabryka w Jaworze rusza z produkcją baterii do elektryków. W planach wzrost zatrudnienia

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Ekspert o samochodach elektrycznychTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEkspert o samochodach elektrycznych

W Jaworze rusza pierwsza z trzech linii produkcyjnych baterii elektrycznych. Docelowo fabryka Mercedesa ma zatrudniać ponad 1300 osób i produkować 100 tysięcy baterii do napędów typu plug-in hybrid i pojazdów w pełni elektrycznych - poinformowała firma w komunikacie.

Koncern Daimler AG i jego marka Mercedes-Benz zainwestowały w ostatnich czterech latach w Jaworze ponad 3 miliardy złotych. Nowoczesna fabryka czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych oraz baterii elektrycznych powstała na 50-hektarowej działce.

"Produkcja opiera się tu na zasadach Przemysłu 4.0. Jest zautomatyzowana i zdygitalizowana. To także pierwsza całkowicie bezemisyjna fabryka koncernu Daimler - zakład jest w 100 proc. zasilany energią odnawialną z pobliskiej farmy wiatrowej Taczalin. Ciepło jest produkowane z biomasy" - podano.

Pół miliona silników rocznie

Od listopada 2019 r. do dziś w fabryce wyprodukowano już prawie 60 tys. silników konwencjonalnych. Docelowo fabryka będzie produkować 500 tys. silników rocznie.

- Cieszymy się, że jaworska produkcja zwiększa bilans polskiego eksportu. Wszystkie silniki "Made in Poland" trafiają do naszych fabryk na świecie. Wkrótce to samo będziemy mogli powiedzieć o bateriach elektrycznych - powiedział, cytowany w komunikacie, dr Andreas Schenkel, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem.

Schenkel zapowiedział, że produkcja baterii do pojazdów plug-in hybrid rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu wraz z uruchomieniem pierwszej z trzech linii produkcyjnych. - Kolejne dwie ruszą w pierwszym kwartale przyszłego roku. Docelowo jaworska fabryka będzie produkować ponad 100 tysięcy baterii do napędów typu plug-in hybrid i do pojazdów w pełni elektrycznych - dodał.

Kobiety to 40 procent załogi

W komunikacie podano też, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej i epidemiologicznej rekrutacja postępuje zgodnie z planem. Spółka zatrudniła niedawno tysięcznego pracownika - kobietę. Jak podkreślono, kobiety stanowią tu obecnie 40 proc. załogi.

Spółka od 2018 r. prowadzi projekt "Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologię". Adresatkami są uczennice liceów i techników powiatu jaworskiego, a jego celem – przekonanie młodych kobiet, że nowe technologie można oswoić i się nimi z powodzeniem posługiwać.

Docelowo w fabryce silników i baterii zostanie zatrudnionych ponad 1300 osób.

Najwięksi producenci samochodów na świecie

W 2019 roku najwięcej aut sprzedał Volkswagen - niemiecka firma była liderem czwarty rok z rzędu. W ubiegłym roku dostarczyła rekordową liczbę 10,97 miliona egzemplarzy.

Na drugim miejscu w zestawieniu światowych dostawców aut znalazł się japoński koncern motoryzacyjny Toyota. W 2019 roku sprzedał 10,74 miliona samochodów na całym świecie.

Sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi zanotował sprzedaż w wysokości 10,16 miliona aut.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP