"Zbudowanie samochodu elektrycznego nie jest problemem". Ale eksperci przestrzegają

Zdaniem ekspertów, problemem nie jest zbudowanie samochodu elektrycznegoShutterstock

Rozwój elektromobilności to proces planowania systemu obejmującego wiele branż - mówili eksperci uczestniczący w Kongresie 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Jego dobre przygotowanie powinno umożliwić znalezienie nisz, pozwalających na osiągnięcie znacznych korzyści.

Jerzy Żurek z Instytutu Łączności, prowadzącego m.in. badania nad elektromobilnością, akcentował w trakcie kongresowego panelu poświęconego branżom przyszłości, że nie jest problemem zbudowanie samego samochodu elektrycznego, problemem jest natomiast zbudowanie całego związanego z nim systemu. - Ten system składa się z bardzo wielu elementów, które są de facto elementami z różnych branż. Jeżeli go tylko zaczniemy konsekwentnie budować, to sami w pewnym sensie wykryjemy nisze rynkowe. Mając pewien potencjał w elementach tego systemu, możemy już bardzo dynamicznie się rozwijać - mówił ekspert Instytutu Łączności. - Dlaczego system jest tak istotny? Problemem rzeczywiście jest zasilanie. Nie jest problemem zbudowanie kilkunastu tysięcy punktów zasilania, ale proszę sobie wyobrazić, że mamy 100 tys. czy milion samochodów elektrycznych. My, jako ludzie, mamy pewien cykl funkcjonowania - o pewnych tych samych porach wykonujemy różne czynności. Tak samo będzie z samochodami elektrycznymi - zastrzegł Żurek.

Sieć smart grid

Podkreślił, że przy ogromnych pojemnościach jeżdżących na kołach baterii, obciążenie systemu podczas równoczesnego ich ładowania będzie gigantyczne. Nie można jednocześnie zbudować mogącego to udźwignąć systemu bez rozwinięcia nowoczesnych sieci elektroenergetycznych, czyli tzw. sieci smart grid - nowoczesna sieć energetyczna jest bowiem zintegrowana z siecią transmisji danych. Dzięki niej równocześnie można zarządzać odbiorami energii i źródłami energii. Aby to robić, potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. System pojazdów staje się bowiem systemem internetu rzeczy - każdy z pojazdów musi komunikować się z siecią, która musi być w stanie planować trasy takiego samochodu, proponować miejsca ładowania itp. Równocześnie taka sieć może być elementem wspierającym rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), których głównym problemem jest niestabilność. System jeżdżących pojazdów może być przydatnym dla niej ogromnym akumulatorem energii. - Jeżeli nauczymy się zarządzać takim magazynem, będziemy bardzo nowocześni - wskazał ekspert. - Mówiąc krótko, gdy zaplanujemy w sensowny sposób budowę takiego systemu, na pewno znajdziemy bardzo wiele elementów, które są niszowe na globalnym rynku, w którym możemy budować bardzo szybko swoje kompetencje. (…) Mogą nam one przynieść bardzo duże korzyści - wskazał Żurek.

Samochód elektryczny

Również prof. Włodzimierz Choromański z zakładu systemów informatycznych i mechatronicznych w transporcie Politechniki Warszawskiej uznał, że zbudowanie w Polsce samochodu elektrycznego jest możliwe, a podstawowymi problemami będą infrastruktura i źródła energii. Ekspert przypomniał, że najważniejsze komponenty np. autobusu elektrycznego to baterie litowo-jonowe czy litowo-tytanowe, których w Polsce nie produkuje się. Większość komponentów nawet w już powstających w kraju pojazdach jest zachodnia. - Można coś polonizować, np. infrastrukturę: szybkie ładowarki, pantografy - ale to rzeczy prostsze w autobusach, niż przy masowym wdrożeniu samochodu elektrycznego. To rzeczy bardzo kosztowne; nie wiemy też, czy to będą baterie litowo-jonowe czy ogniwa wodorowe - w którym kierunku pójdzie świat - mówił prof. Choromański.

Punkty ładowania

Wiceprezes Lotosu Przemysław Marchlewicz podkreślił, że spółka konstruując strategię rozwoju uznała, że nie ma wyjścia, jako koncern paliwowy - musi podążać w kierunku obszarów, gdzie tego typu firmy mogą się angażować, jak właśnie elektromobilność, czy tzw. przemysł 4.0. W pierwszym z nich spółka pracuje m.in. nad projektem punktów ładowania na stacjach benzynowych. - Zrealizujemy go bardzo szybko, oczywiście wiedząc, że na początku biznesowo nie przyniesie nam to bardzo dużych efektów, natomiast na pewno stworzy infrastrukturę - wskazał (wśród innych projektów wymieniając CNG i ogniwa paliwowe; tym bardziej skorelowane z działalnością tej firmy, że Lotos m.in. wytwarza zasilający je wodór). Marchlewicz zastrzegł jednocześnie, że podobne uważane za przyszłościowe branże - rewolucja prosumencka czy rynek LNG - nie rozwijają się w spodziewanym wcześniej tempie. - Czy uda się w Polsce zbudować samochód elektryczny? Ja trzymam kciuki. Myślę, że podejście, które ma być zastosowane, gdzie sporo środków się w to zainwestuje, jeżeli będzie to wsparcie skoordynowane, przyniesie efekty. Ja bym bardziej patrzył na samochody ciężarowe, półciężarowe, na transport miejski, bo tutaj na pewno możliwości jest więcej - wskazał.

Software - wspólny mianownik

Prezes spółki informatycznej BLStream Mateusz Radziszewski akcentował, że wszelkie tzw. technologie przyszłości mają wspólny mianownik - software, czyli oprogramowanie, które będzie coraz większym elementem wszystkich rozwiązań, obsługując coraz większą ilość danych. Podkreślił również, że pytanie o transport przyszłości nie sprowadza się tylko do kwestii: paliwo czy elektryczność, ale również czy obsługa przez człowieka czy maszynę. Prof. Choromański zaznaczył, że obecny program elektromobilności w bardzo małym stopniu podejmuje temat samochodu autonomicznego, którym zajmują się już "wszystkie koncerny". Zdiagnozował też, że jeżeli szukać w tej dziedzinie miejsca do zaistnienia dla Polski, jest to coraz bardziej złożony software, który znajdzie się w przyszłym samochodzie, stając się też z czasem coraz większym składnikim jego ceny. Podkreślił jednak, że najlepsi polscy informatycy emigrują obecnie do Stanów Zjednoczonych. Ocenił, że brak finansowania tej dziedziny oznacza utratę szans z tym związanych.

Zobacz rozmowę TVN24 na temat samochodów elektrycznych (05.11.2016):

Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji
Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen miała w 2023 roku 20,7 miliarda złotych zysku netto - podała spółka w raporcie rocznym. W 2022 roku zysk netto spółki wyniósł 39,8 miliarda złotych. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w liście do akcjonariuszy zwrócił uwagę, że skonsolidowany wynik za 2023 rok obciążyły odpisy wartości aktywów na 17,2 miliarda złotych, co "podważa trafność niektórych decyzji poprzedników".

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła w czwartek rozporządzenie w sprawie pomocy dla rolników. - Rolnicy, którzy sprzedali zboże po zaniżonych cenach, nie stracą, uzyskają odpowiednie wyrównanie - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak mówił natomiast, na jakich zasadach udzielana będzie pomoc.

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Źródło:
PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza PKO BP powołała Michała Sobolewskiego na stanowisko wiceprezesa banku - podał bank w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Źródło:
tvn24.pl

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyły rekordowe wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Najwięcej, bo ponad pół miliarda złotych trafiło na program Czyste Powietrze. "Przyśpieszamy z inwestycjami"- podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Opóźnienia i odwołane loty to krajobraz, z którym w czwartek mogą się spotkać podróżni na lotniskach w różnych częściach Europy. Powodem jest zapowiedź strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. Odwołanie ponad 300 lotów zapowiedziała irlandzka linia lotnicza Ryanair. Utrudnienia dotkną też pasażerów między innymi Polskich Linii Lotniczych LOT, Wizz Aira oraz Air France, którzy planowali podróż do i z Polski.

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że część z nich będzie mogło być przeprowadzane poza stacją kontroli. Dotyczy to między innymi ciągników rolniczych. Zmiany mają wejść w życie od początku czerwca 2024 roku.

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Czy najważniejsi prokuratorzy Prokuratury Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry celowo kumulowali zaległe urlopy, aby odchodząc z pracy zgarniać ogromne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop? - pyta w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak pisze dziennik rekordzista miał zgromadzić 158 dni zaległego urlopu, za który dostał ekwiwalent w wysokości 366,5 tys. zł brutto.

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

Źródło:
PAP

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

W czwartek 25 kwietnia w Wenecji wprowadzono system rezerwacji wizyt i opłat. Ma on na celu zredukowanie liczby jednodniowych turystów, którzy tworzą tłum i nie zostawiają w mieście większych pieniędzy. Lokalne władze po godzinie 11 poinformowały, że w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów zarejestrowano około 80 tysięcy gości.

Pierwsi turyści zarejestrowali swoją wizytę. Wenecja liczy chętnych

Pierwsi turyści zarejestrowali swoją wizytę. Wenecja liczy chętnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Meta rozczarowała w środę inwestorów prognozami wyższych wydatków i niższych niż oczekiwano przychodów. Efekt to spadek wartości giełdowej spółki o prawie 200 miliardów dolarów i obawy, że rosnące koszty sztucznej inteligencji przewyższą korzyści. Akcje Meta Platforms spadły podczas środowej sesji o ponad 15 procent. Rozczarowującą prognozę przychodów przyćmiła lepsze od oczekiwań wyniki spółki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Źródło:
Reuters, PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PKP Cargo odwołała prezesa spółki Dariusza Seligę. Na stanowisku czasowo zastąpi go Marcin Wojewódka. Przyczyny tej decyzji nie są jeszcze znane. Według najnowszego raportu spółki, PKP Cargo w 2023 r. osiągnęła zysk netto w kwocie 82,10 mln zł, wobec 148 mln zł w 2022 r.

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters