Ceny paliw na stacjach. "Ten stan nie powinien się zmienić"

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Rekordowe zyski Orlenu i pytania o wysokie ceny paliw w Polsce
Rekordowe zyski Orlenu i pytania o wysokie ceny paliw w PolsceTVN24
wideo 2/13
TVN24Rekordowe zyski Orlenu i pytania o wysokie ceny paliw w Polsce

Mijający tydzień na stacjach upłynął pod znakiem dalszych spadków cen paliw i tak jak w poprzednich tygodniach ponownie bardziej spadały ceny oleju napędowego niż benzyny - zauważyli analitycy Refleksu. Z kolei portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że ceny na początku czerwca mogą pozostać niższe niż przed rokiem.

Jak zauważyli analitycy e-petrol.pl, w mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw doszło do odwrócenia tendencji spadkowej. Zaznaczyli jednak, że podwyżki nie były duże, a początek czerwca może przynieść "stabilizację cen na poziomach zdecydowanie niższych niż przed rokiem".

Ceny paliw na stacjach

"Na początku czerwca spodziewamy się stabilizacji cenowej na stacjach. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,49-6,61 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 6,07-6,19 zł/l, a dla autogazu 2,92-2,99 zł/l" – ocenili eksperci portalu.

Analitycy zwrócili uwagę, że w ostatnich dniach maja za tankowanie benzyny 95 kierowcy płacili średnio 6,52 zł/l, czyli o 3 grosze więcej niż przed tygodniem. Olej napędowy podrożał o 4 grosze do poziomu 6,10 zł/l, co było pierwszą podwyżką cen tego paliwa od początku lutego br. "Spadki były kontynuowane jedynie w przypadku autogazu, który potaniał o 2 gr i średnio za litr LPG płacimy w tym tygodniu 2,95 zł" – podkreślili.

Według e-petrol.pl średnie ceny paliw w maju były "wyraźnie niższe" w porównaniu z kwietniem: benzyna 95 kosztowała średnio 6,54 zł/l (spadek o 23 gr), autogaz 2,99 zł/l (spadek o 9 gr), a olej napędowy 6,17 zł (spadek o 50 gr). Jak wskazano, niższe ceny paliw okazały się korzystne dla operatorów detalicznych, których marże wzrosły w porównaniu z kwietniem - szczególnie w przypadku benzyn. "Na litrze benzyny 95 marża detaliczna wyniosła 19 gr, na dieslu 9 gr, a na autogazie 33 gr" – podali eksperci.

W ich opinii hurtowe ceny paliw na przełomie maja i czerwca "nie zmieniały się istotnie". Analitycy przekazali, że "w porównaniu z poprzednim piątkiem metr sześcienny 95-oktanowej benzyny potaniał o 52,80 zł i średnio w oficjalnych cennikach rafinerii kosztuje (...) 5147,40 zł". Zwrócili jednak uwagę, że podrożał olej napędowy, którego cena na przestrzeni tygodnia wzrosła o 15,20 zł. Diesel jest aktualnie wyceniany przez producentów na 4898,80 zł/metr sześc.

Specjaliści e-petrol.pl przypomnieli, że w czwartek w Stanach Zjednoczonych udało się sfinalizować procedurę odnośnie ustawy o maksymalnym zadłużeniu USA na poziomie 31,4 mld dolarów. "W konsekwencji oddala się widmo niewypłacalności państwa, co mogłoby zadziałać negatywnie dla światowych rynków finansowych – tym samym mamy do czynienia z chwilą oddechu i zastrzykiem optymizmu, co już widoczne jest w cenach surowca" - ocenili.

"Według prognoz Agencji Reutera i banków, takich jak HSBC i Goldman Sachs, dalsze cięcia produkcji są mało prawdopodobne – choć saudyjski minister ds. naftowych sugerował, że zmiana jest możliwa" – podsumowali analitycy portalu.

Ceny na stacjach - analiza

Jak podał Reflex, "w tym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 kosztuje 6,47 zł/l (o 3 gr/l mniej niż tydzień temu), bezołowiowa 98 – 7,07 zł/l (-3 gr/l), olej napędowy 6,06 zł/l (-11 gr/l), autogaz – 2,98 zł/l (-2 gr/l)".

"Wciąż utrzymuje się dość duże zróżnicowanie cen poszczególnych rodzajów paliw, sięgające nawet 50 groszy na litrze, ale minimalne ceny paliw utrzymały się na poziomach notowanych już w poprzednim tygodniu tj. dla ON - 5,87 zł/l, a benzyny Pb 95 i autogazu odpowiednio 6,20 i 2,70 zł/l" - napisali analitycy Refleksu.

Dodali, że "ostatnie dni to przede wszystkim osłabienie złotego wobec dolara, które bezpośrednio wpływa na wzrost cen paliw w hurcie, stąd też o jeszcze tańsze tankowanie w przyszłym tygodniu będzie trudniej". "Nie wykluczamy, że po wielu tygodniach spadków pojawią się na stacjach pierwsze podwyżki cen diesla" - napisali w komentarzu.

"Poprawić nastroje kierowców pomoże z pewnością porównanie do cen, które płaciliśmy za paliwa w maju ubiegłego roku. Obecnie benzyna bezołowiowa 95 jest tańsza o 85 gr/l, olej napędowy o 1,21 zł/l a autogaz o 66 gr/l i na razie ten stan nie powinien się zmienić" - stwierdzili.

Rynek ropy naftowej

Jak podał Reflex, "w piątek rano ceny lipcowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 76,70 USD/bbl", a "w skali tygodnia ropa Brent podrożała około 2,5 USD/bbl", przy czym "w okresie 12-18 maja ceny diesla na rynku ARA wzrosły 11 USD/t, natomiast benzyn 14,75 USD/t".

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

"Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) zapasy ropy naftowej w krajach OECD spadły w marcu o 55,6 mln bbl do 3,98 mld baryłek i jest to najniższy poziom od 2004 roku oraz jednocześnie 397 mln bbl niższy od 5-letniej średniej. W kwietniu rosyjski eksport ropy naftowej i produktów naftowych osiągnął rekordowy poziom 8,3 mln bbl/d. Praktycznie całość rosyjskiej ropy trafia obecnie na rynki azjatyckie z dominującym udziałem Chin i Indii. Zdaniem IEA, Rosja nie zrealizowała w pełni zapowiedzianych cięć produkcji o 0,5 mln bbl/d. Poprzez wzrost eksportu próbuje minimalizować topniejące dochody z tytułu sprzedaży produktów naftowych ze względu na obowiązujące embargo i mechanizm górnego pułapu cen wprowadzone przez kraje G7, UE i Australię" - wskazał Reflex.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości