Rejestracje nowych samochodów osobowych wzrosły o ponad 20 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podobny wzrost jest widoczny w segmencie samochodów ciężarowych, zaś rejestracje samochodów dostawczych utrzymały się zasadniczo na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku - podał Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Mirosław Michna z KPMG podkreślił, że również wolumen sprzedaży samochodów z alternatywnymi napędami dynamicznie rośnie.
Jak stwierdzono w kwartalnym raporcie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG "Branża motoryzacyjna", w pierwszym kwartale 2023 r. na polskim rynku motoryzacyjnym okresie od stycznia do marca 2023 roku zarejestrowano 123 tys. samochodów osobowych, o 21 proc. więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku.
Zauważono, że ze wszystkich kategoriach zarejestrowano więcej samochodów niż przed rokiem, a największy wzrost rok do roku odnotowały pojazdy napędzane w sposób alternatywny (+38,6 proc. r/r).
Podano, że klienci instytucjonalni w omawianym okresie zarejestrowali 87 tys. pojazdów – co oznacza wzrost o 23 proc. rok do roku. Z kolei klienci indywidualni w pierwszym kwartale zarejestrowali 36,2 tys. nowych pojazdów osobowych, czyli więcej aż o 16 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Najlepsze wyniki w rejestracjach i produkcji pojazdów od dłuższego czasu
W pierwszym kwartale 2023 roku rynek samochodów osobowych marek popularnych i premium plus odnotował wzrost liczby nowych rejestracji w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy wzrost dotyczył pojazdów napędzanych silnikiem diesla w segmencie popularnym, natomiast w segmencie premium plus popularnością cieszyły się pojazdy napędzane alternatywnie. Klienci instytucjonalni i indywidualni w obu segmentach wykazywali zwiększone zainteresowanie zakupem nowych samochodów.
Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zaznaczył, że "w pierwszym kwartale 2023 roku odnotowano najlepsze wyniki w rejestracjach i produkcji pojazdów od dłuższego czasu".
- Rejestracje samochodów osobowych wzrosły o ponad 20 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podobny wzrost jest widoczny w segmencie samochodów ciężarowych, zaś rejestracje samochodów dostawczych utrzymały się zasadniczo na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Należy podkreślić, że klienci instytucjonalni zarejestrowali o 23 procent więcej pojazdów niż w zeszłym roku, a rejestracje przez klientów indywidualnych wzrosły o 16 procent. Te wyniki pokazują, że obawy o dalszy spadek rynku w efekcie spowolnienia gospodarczego na szczęście nie okazały się uzasadnione - stwierdził.
Dodał, że w rejestracjach nowych samochodów wszystkich kategorii bardzo wyraźnie widać trend przechodzenia na nisko- i zeroemisyjną mobilność.
- Szczególnie w segmencie premium pojazdy bateryjne i hybrydy plug-in notują bardzo wysokie wzrosty. Uwzględniając jednak fakt, że dzięki decyzjom władz europejskich i krajów członkowskich Unii Europejskiej, Europa jest liderem w przechodzeniu na te napędy, należy się spodziewać, że pojazdy nisko- i zeroemisyjne będą sukcesywnie zwiększały swój udział w rynku w ciągu najbliższych miesięcy i lat – ocenił Jakub Faryś.
Coraz więcej samochodów z napędami alternatywnymi na rynku
W okresie od stycznia do marca 2023 roku Polacy zarejestrowali 54 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, czyli o 39 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku.
Mirosław Michna, partner w dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG w Polsce podkreślił, że wolumen sprzedaży samochodów z alternatywnymi napędami dynamicznie rośnie.
– W pierwszym kwartale 2023 roku wyniósł on 54 tysięcy sztuk, co stanowi wzrost o 39 procent w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Mimo że samochody hybrydowe nadal dominują na rynku, stanowiąc prawie 87 procent sprzedanych samochodów (+37,4 procent rok do roku), to właśnie samochody elektryczne zanotowały największy wzrost liczby nowych rejestracji – aż o 81 procent rok do roku. Przyczyniły się do tego cieszące się dużą popularnością programy dofinansowania do zakupu samochodów i oczekiwany rozwój infrastruktury ładowania - zauważył.
W jego ocenie, warto odnotować, że coraz więcej nabywców indywidualnych decyduje się na zakup nowych samochodów z alternatywnymi napędami, co przełożyło się na wzrost o 54,5 proc. r/r.
Wzrost sprzedaży samochodów ciężarowych, przyczep i naczep oraz motocykli
Autorzy opracowania ocenili, że obecnie rynek pojazdów ciężarowych radzi sobie bardzo dobrze, czego potwierdzeniem są wyniki pierwszego kwartału 2023 roku, gdzie zanotowano ponad 8,6 tys. nowych rejestracji tego typu pojazdów. W pierwszych trzech miesiącach omawianego okresu odnotowano również niemal 7 tys. nowych rejestracji przyczep i naczep, co stanowi wzrost o 2,2 proc. w porównaniu z wynikami sprzed roku.
Rynek motocykli również zanotował rozwój w pierwszym kwartale 2023 roku. Liczba nowych rejestracji wyniosła łącznie 5,8 tysięcy, co stanowi wzrost o 17 proc. w stosunku do analogicznego okresu z 2022 roku.
Czytaj też: Wypożyczenie auta na kartę biblioteczną. Według władz to pierwszy taki pomysł na świecie
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock