Świąteczne wyjazdy znacznie droższe niż rok temu. Wyróżniają się dwa województwa

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP
Jasin. Zatankował paliwo i odjechał. Policja szuka podejrzanego o kradzież
Jasin. Zatankował paliwo i odjechał. Policja szuka podejrzanego o kradzieżKMP Poznań
wideo 2/4
KMP PoznańJasin. Zatankował paliwo i odjechał. Policja szuka podejrzanego o kradzież

W tym roku świąteczne wyjazdy będą kosztować większość kierowców o wiele więcej niż rok temu - wskazał w środę portal e-petrol.pl. Zauważono, że od ubiegłego roku benzyna podrożała o 78 groszy, a za litr diesla płaci się średnio o 1,88 złotych więcej. W skali roku potaniał autogaz - o 29 groszy. Dodano, że na paliwowej mapie Polski wyróżniają się dziś województwa warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie.

Jak wskazali analitycy e-petrol.pl, tuż przed Bożym Narodzeniem sytuacja cenowa na stacjach pozostaje stabilna, ale świąteczne wyjazdy będą kosztować większość kierowców o wiele więcej niż rok temu.

Mapa paliwowa: najdrożej na Lubelszczyźnie i Opolszczyźnie

Na przestrzeni ostatniego tygodnia o zaledwie 2 grosze na litrze potaniały olej napędowy i autogaz, których średnie ogólnopolskie ceny wynoszą aktualnie 7,67 i 2,93 zł. Litr benzyny 95-oktanowej kosztuje natomiast w dalszym ciągu 6,53 zł. Od ubiegłego roku benzyna podrożała więc o 78 groszy, a za litr diesla płaci się średnio więcej aż o 1,88 zł. W skali roku potaniał zaś o 29 groszy autogaz - podali. Wskazali, że na paliwowej mapie Polski wyróżniają się dziś województwa warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. W pierwszym z nich najmniej kosztuje tankowanie Pb95 i oleju napędowego: 6,39 i 7,50 zł/l. W drugim z regionów z ceną 2,72 zł/l jest najtańszy autogaz. Za zakup litra Pb95 najwięcej płaci się na Lubelszczyźnie i Opolszczyźnie - 6,60 zł/l. W województwie opolskim jest też najdroższy olej napędowy, za który trzeba zapłacić na tamtejszych stacjach po 7,79 zł za litr. Autogaz w dalszym ciągu najwięcej kosztuje na Dolnym Śląsku - 3,08 zł/l - wynika z danych e-petrol.pl.

Czytaj też: Obajtek: powrót VAT-u na paliwa nie powinien mieć istotnego wpływu na kieszenie Polaków

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości