Szersza autostrada między Łodzią a Warszawą. Jest pierwsza decyzja środowiskowa

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Wzorowy korytarz życia na A2
Wzorowy korytarz życia na A2 Lubuska policja
wideo 2/8
Lubuska policja Wzorowy korytarz życia na A2

Wydano pierwszą decyzję środowiskową na poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dodano, że oznacza to, iż można kontynuować prace związane z przygotowaniem rozbudowy autostrady A2 do trzech pasów w obu kierunkach na odcinku nieco ponad 46 kilometrów od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim. Kolejna decyzja - dotycząca odcinka do węzła Konotopa - ma być wydana "wkrótce".

"Na drodze łączącej Łódź z Warszawą dobudowany zostanie trzeci, wewnętrzny pas ruchu. Odbędzie się to bez konieczności rozbiórki obiektów nad autostradą, które były zaprojektowane z uwzględnieniem rozbudowy A2 o dodatkowy pas ruchu" - czytamy w komunikacie GDDKiA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jakie zmiany na A2?

Drogowcy wyjaśnili, że "wykonane zostaną prace, które będą wymagały zmian w organizacji ruchu" i "konieczne będzie przebudowanie całego systemu melioracyjnego wraz z rozbudową wielu zbiorników retencyjnych".

"Wzdłuż całego odcinka wymieniona, na wyższą, zostanie siatka odgradzająca drogę. Dodatkowo zamontujemy tzw. żabiankę, czyli pas gęstej siatki przy ziemi, uniemożliwiającej przedostanie się na drogę drobnych zwierząt. W wielu miejscach pojawią się także nowe ekrany akustyczne, mające zabezpieczyć otoczenie przed zwiększonym hałasem" - wyjaśnili drogowcy.

GDDKiA wytłumaczyła, że "istotne zmiany będą dotyczyły także jezdni". "Dotychczasowy przekrój dwóch pasów ruchu o szerokości 3,75 m w obu kierunkach oraz pas awaryjny zostanie zmieniony na trzy pasy o szerokości 3,5 m w każdą stroną plus pas awaryjny. Szerokość pasa rozdziału zmniejszy się z kilkunastu do pięciu metrów szerokości" - napisano w komunikacie.

Autostrada A2 - trzeci pasgddkia.gov.pl

Kiedy przetarg?

GDDKiA podała, że "przetarg na wyłonienie wykonawcy w systemie Projektuj i buduj, po wcześniejszym zapewnieniu finansowania na ten cel, planowany jest na jesień tego roku, zaś podpisanie umowy ma nastąpić wiosną przyszłego roku". "Projekt rozbudowy ma być gotowy na początku 2023 r., a prace mają ruszyć w listopadzie tego samego roku. Zakończenie prac przewidziane jest na przełomie 2025 i 2026 roku" - podkreślają drogowcy.

Z komunikatu dowiadujemy się, że "docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na obu jezdniach, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie miał po trzy pasy ruchu w obu kierunkach".

Ponadto "dla odcinka od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do węzła Konotopa wkrótce zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach".

Drogowcy na koniec wytłumaczyli, że "rozbudowany odcinek autostrady A2 ma ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Lotniczego".

Autostrada A2 - poszerzeniegddkia.gov.pl

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: gddkia.gov.pl

Pozostałe wiadomości