Od czwartku drożej na A4. Ale nie dla wszystkich kierowców

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/3
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Od czwartku kierowcy zapłacą więcej za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem. Podwyżki obejmą pojazdy z kategorii pierwszej, czyli między innymi samochody osobowe.

Zmiana opłat dotyczy wyłącznie pojazdów z kategorii pierwszej, czyli samochodów o dwóch osiach. Opłata wzrośnie z 10 zł do 12 zł na każdym placu poboru opłat (PPO) autostrady A4 Katowice-Kraków, czyli w Mysłowicach i Balicach. Oznacza to, że kierowcy zapłacą za przejazd całym odcinkiem 24 zł, a nie 20 zł jak dotychczas.

Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 6 zł, zapłacą więc 6 zł na każdej bramce.

Stawki za przejazd odcinkiem autostrady pojazdami pozostałych kategorii, czyli kategorii drugiej i trzeciej (20 zł na każdym PPO) oraz kategorii czwartej i piątek (35 zł na każdym PPO) nie ulegną zmianie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Płatności automatyczne na A4

Od czwartku zmieni się również wysokość stawki preferencyjnej za przejazd pojazdów kategorii pierwszej (z wyłączeniem motocykli) z wykorzystaniem płatności automatycznych. Wyniesie ona 8 zł na każdym PPO wobec 7 zł obowiązujących do 30 września.

Od początku tego roku spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, zdecydowała się na wprowadzenie preferencyjnych stawek dla kierowców korzystających z automatycznych sposobów płatności: A4Go, Autopay, SkyCash lub Telepass.

"Kierowcy samochodów osobowych korzystający z elektronicznego poboru opłat A4Go w formule prepaid do 30 września br. mogą zakupić impulsy na przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków w cenie 7 zł, którymi będą mogli opłacać przejazdy przez kolejne dwa lata" - czytamy w komunikacie spółki.

Zachowane zostaną stawki preferencyjne dla przejazdów pojazdów pozostałych kategorii, czyli kategorii drugiej i trzeciej (17 zł na każdym PPO) i kategorii czwartej i piątej (30 zł na każdym PPO).

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock