Składka zdrowotna za styczeń 2022 roku dla przedsiębiorców. Ministerstwo wyjaśnia zasady

Autor:
red/ToL
Źródło:
PAP
Rzecznik MŚP o składce zdrowotnej dla firm
Rzecznik MŚP o składce zdrowotnej dla firmTVN24
wideo 2/10
TVN24Rzecznik MŚP o składce zdrowotnej dla firm

Opodatkowani PIT-em przedsiębiorcy ustalą podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku na podstawie zasad z 2021 roku - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Resort podał, że nie pracuje nad wydłużeniem terminu na wybór przez firmę formy opodatkowania.

W opublikowanym w zeszłą środę komunikacie Ministerstwo Finansów przypomniało, że w marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy - od dochodu.

Składki zdrowotne w lutym dla przedsiębiorców

O wyjaśnienie zasady naliczania składki zdrowotnej obowiązującej w lutym br. (za styczeń) poprosiła PAP. "U przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem PIT na ogólnych zasadach (skala podatkowa, liniówka, IP-box), w myśl przepisu przejściowego (art. 79) Polskiego Ładu, podstawę wymiaru składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 r. ustala się na podstawie zasad obowiązujących do dnia 31 grudnia 2021 r." - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

"Natomiast składki za kolejne miesiące, wymienieni przedsiębiorcy ustalać będą na podstawie dochodu z poprzedniego miesiąca. Zatem składka za luty br., płatna do 20 marca br. ustalona zostanie na podstawie dochodu ze stycznia br." - doprecyzowano.

Termin na wybór formy opodatkowania

Ministerstwo odniosło się też do pytania o ewentualne przedłużenie terminu na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w tym roku. Termin ten mija 20 lutego br.

"W MF nie trwają prace nad przedłużeniem terminu na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w tym roku. Przedłużenie tego terminu dla celów podatku dochodowego jest niezasadne, ponieważ przedsiębiorcy i tak muszą dokonać tego wyboru w celu obliczenia składki zdrowotnej już za styczeń 2022 r." - napisano w informacji.

Polski Ład

Podatkowa część Polskiego Ładu weszła w życie 1 stycznia tego roku. Do najważniejszych wprowadzonych zmian należą: podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie zniesiono możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej, która w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych PIT ma być liczona od dochodu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:red/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości