Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców postuluje zmianę podatkowego Polskiego Ładu dotyczącą systemu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców - podało w poniedziałek biuro rzecznika. Chodzi między innymi o obliczanie podstawy wymiaru składki dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
W liście do premiera Mateusza Morawieckiego rzecznik MŚP Adam Abramowicz zaapelował o szybką zmianę podatkowych przepisów Polskiego Ładu dotyczącą systemu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Składka zdrowotna - zmiany od stycznia
Rzecznik wskazał, że od 1 stycznia br. miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą musi być osobno obliczana za każdy kolejny miesiąc roku kalendarzowego. W sytuacji, gdy suma wpłaconych za poszczególne miesiące składek będzie wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalonej od rocznej podstawy, ubezpieczony będzie mógł złożyć wniosek o zwrot nadpłaty w ramach rozliczenia całego roku. Jeśli nie złoży wniosku w odpowiednim terminie, nie będzie mógł odzyskać wpłaconych środków.
Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą miała charakter stały i była ustalana w taki sposób, w jaki ustawa o zmianie określa minimalną miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, to znaczy jako kwotę minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku.
Dopłata różnicy między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy, a sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne następowałaby - zgodnie z propozycją rzecznika - wraz ze złożeniem zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (lub przychodu, w wypadku podmiotów rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) w roku podatkowym. To - w ocenie rzecznika - znacznie uprościłoby dokonywanie rozliczeń miesięcznych przez przedsiębiorców.
Rozbieżności w zasadach obliczania
Rzecznik MŚP wskazał też w liście do premiera na rozbieżności w zasadach obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne po 1 stycznia 2022 r. dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub liniowo za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zwrócił uwagę, że ustawodawca nie uwzględnił możliwości korygowania wysokości dochodu w związku z różnicami remanentowymi. Według rzecznika przepisy dotyczące składki zdrowotnej wprowadzają chaos prawny i są niezgodne z zakładanym przez ustawodawcę celem wprowadzenia składki liczonej od rzeczywistego dochodu.
W przepisach - dowodzi rzecznik - powinno być też jasno określone, że przedsiębiorca oblicza składkę płaconą w styczniu 2022, a dotyczącą grudnia 2021, według regulacji obowiązujących w 2021, sprzed wejścia w życie ustawy Polski Ład, a nowe przepisy dotyczą stycznia 2022, czyli składki płaconej w lutym 2022.
"Część przepisów podatkowo-składkowych ustawy Polski Ład jest sprzecznych z duchem Konstytucji Biznesu oraz wielokrotnie deklarowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego potrzeby takiej legislacji, aby ustawy były proste, zrozumiałe i pozbawione niepotrzebnej biurokracji" - podkreśliło biuro rzecznika MŚP.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock