Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zyska nowe uprawnienia i kompetencje - wynika z projektu, który trafił we wtorek do Rządowego Centrum Legislacyjnego. Będzie on mógł reprezentować nie tylko małych i średnich przedsiębiorców, ale także dużych i rolników. Zaproponowano też zmianę nazwy na Rzecznika Praw Przedsiębiorców.
We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano przygotowany przez resort rozwoju projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz niektórych innych ustaw.
Celem nowelizacji - jak wskazano - "jest wyposażenie samodzielnego organu ochrony prawa w skuteczne narzędzia interwencji generalnej, jak i indywidualnej procesowej (...), co stanowi szczególne ważny interes publiczny".
Rozszerzenie kompetencji Rzecznika
Projekt przewiduje, że Rzecznik będzie podejmować interwencję nie tylko w imieniu MŚP, ale także dużych przedsiębiorców, rolników (w tym rolników wynajmujących pokoje), a także osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu. Zaproponowano też zmianę nazwy z Rzecznika MŚP na Rzecznika Praw Przedsiębiorców.
Zgodnie z projektem regulacji Rzecznik będzie mógł powołać stałych lub doraźnych pełnomocników (np. do spraw Unii Europejskiej), którzy będą go wspierać w realizowaniu zadań związanych z unijnym prawem gospodarczym. Ponadto nowelizacja wzmocni rolę Rzecznika w procesie mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej, co - jak czytamy - "powinno przyczynić się do zwiększenia dostępności alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów na linii przedsiębiorca – organ administracji publicznej".
Nowe uprawnienia Rzecznika
Regulacja doprecyzowuje też statusu Rzecznika w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, przyznając mu uprawnienia do wnoszenia skargi w postępowaniach przed sądami administracyjnymi w sprawach dotyczących praw przedsiębiorców włącznie z przyznaniem mu uprawnienia do wnoszenia skarg kasacyjnych.
Rzecznik będzie mógł też przygotowywać i przedstawiać Radzie Ministrów propozycje projektów aktów normatywnych dotyczących praw przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
"Rozszerzenie kompetencji Rzecznika i katalogu podmiotów objętych jego ochroną, wzmocni pozycję osób fizycznych prowadzących lub planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej albo rolniczej" - napisano.
Zaznaczono też, że projektowane regulacje mogą przyczynić się do redukcji kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców poprzez eliminację nieuzasadnionych barier i utrudnień, których usunięcie będzie efektem działań Rzecznika podejmowanych w ramach jego ustawowych uprawnień.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock