Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Ekspert o pracownikach z "największymi szansami"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Aneta Czernek o nowym pokoleniu na rynku pracy
Aneta Czernek o nowym pokoleniu na rynku pracyTVN24 BiS
wideo 2/8
TVN24 BiSAneta Czernek o nowym pokoleniu na rynku pracy

Czterodniowy tydzień w pracy w Polsce jest możliwy, ale nie we wszystkich branżach - tak uważa profesor Jacek Męcina, doradca zarządu Lewiatana. "Wprowadzenie, w perspektywie dekady, czterodniowego tygodnia pracy, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach" - ocenił przedstawiciel organizacji zrzeszającej przedsiębiorców.

Niedawno Nowa Lewica zgłosiła propozycję 35-godzinnego tygodnia pracy. Wcześniej o pilotażu czterodniowego tygodnia pracy mówił też lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że debata na temat skrócenia czasu pracy toczy się już od dawna.

Organizacja zwróciła uwagę, że Kodeks pracy pozwala na skrócenie tygodnia pracy. "Jest nawet system skróconego tygodnia pracy, gdzie praca świadczona jest 4 dni w tygodniu z wydłużonym dobowym systemem czasu pracy. Takie rozwiązanie jest też możliwe do natychmiastowego stosowania w ramach indywidualnego systemu czasu pracy, a po części także zadaniowego systemu czasu pracy" - wyjaśniono.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Zdaniem prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Lewiatana i byłego wiceministra pracy w rządzie PO-PSL, wprowadzenie skróconego tygodnia pracy, np. do 32 godzin, nie jest możliwe we wszystkich branżach. "Największe szanse na 4-dniowy tydzień pracy mają pracownicy zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym czy IT. Tutaj są możliwości skracania tygodnia pracy przy monitorowaniu kosztów i wydajności" - wskazał Męcina.

Ekspert sceptycznie patrzy na możliwość skrócenia tygodnia pracy dla sfery usług publicznych, zwłaszcza zdrowia. "Przy braku lekarzy, pielęgniarek i barier w dostępie obywateli do służby zdrowia trudno sobie wyobrazić taką regulację, bo zagrozi ona bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli. To chyba najtrudniejsze wyzwanie. Problematyczne dziś wydaje się też wdrożenie skróconego tygodnia pracy w wielu branżach przemysłu, budownictwa, handlu" - dodał przedstawiciel Lewiatana.

Ekspert zwrócił przy tym uwagę, że w tych branżach spowolnienie gospodarcze daje się we znaki, wzrosły bowiem koszty energii i materiałów. Zauważył, że wiele firm rozważa nawet ograniczenie działalności i restrukturyzację, zatem rozmowa o kosztach i zagrożeniach skróconego tygodnia pracy "może ich tylko drażnić".

"Uważam jednak, że w dalszej perspektywie procesy transformacji technologicznej sprawią, że ubywać będzie pracy i realne staną się takie rozwiązania także w przemyśle i niektórych usługach. Aby przyspieszyć ten proces, państwo może wspierać finansowo inwestycje w transformację technologiczną i wprowadzenie skróconego tygodnia pracy – w takich warunkach wydaje się to możliwe" - zaznaczył Jacek Męcina.

Konfederacja Lewiatan to polska organizacja biznesowa, która zrzesza - według informacji podanych na stronie - ponad 4100 firm, zatrudniających ponad 1 milion pracowników.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości