Nowe obowiązki dla pracodawców. Będzie nowy wzór świadectwa pracy

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Jacek Męcina o tym, czym jest luka płacowa
Prof. Jacek Męcina o tym, czym jest luka płacowaTVN24
wideo 2/5
TVN24Prof. Jacek Męcina o tym, czym jest luka płacowa

Praca zdalna w Kodeksie pracy jest coraz bliżej, w przepisach pojawi się też nowy urlop i zwolnienie od pracy. W związku z tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowy wzór świadectwa pracy. Oznacza to nowe obowiązki dla pracodawców, którzy będą musieli zamieszczać dodatkowe informacje o wykorzystaniu dni wolnych. Oznacza to, że ich pula będzie stała, niezależnie od zmiany pracodawcy w ciągu roku. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, który wprowadza zmiany w treści świadectwa pracy. Projekt trafił do konsultacji, które mają się zakończyć 11 kwietnia. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

"Proponuje się, aby w świadectwie pracy pracodawca zamieszczał informacje dotyczące wykorzystania przez pracownika dwóch nowych instytucji wprowadzanych do Kodeksu pracy" - wskazano w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.

Nowelizacja Kodeksu pracy została podpisana w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa wejdzie w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.

Nowe urlopy w Kodeksie pracy

Nowe regulacje przewidują, że pracownik będzie mógł skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie krewnemu (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Nowelizacja wprowadza także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.

"W związku z tym informacje w świadectwie pracy o wykorzystaniu przez pracownika tych uprawnień będą niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę, który będzie zatrudniał pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy u poprzedniego pracodawcy" - wskazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Świadectwo pracy - zmiany we wzorze

Dlatego zaproponowano nowy wzór świadectwa pracy. "Proponowane zmiany w pomocniczym wzorze świadectwa pracy obejmują uzupełnienie treści świadectwa o informacje dotyczące wykorzystania zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika oraz urlopu opiekuńczego. Dodatkowo konieczne jest dokonanie zmian w tym wzorze ze względu na zmiany wprowadzane ww. ustawą do Kodeksu pracy w zakresie urlopu rodzicielskiego" - czytamy w OSR.

NOWY WZÓR ŚWIADECTWA PRACY

Resort rodziny zwrócił też uwagę, że dostosowanie treści świadectwa pracy jest niezbędna ze względu na nowelizację Kodeksu pracy z grudnia 2022 roku, która od 7 kwietnia br. wprowadza do przepisów możliwość wykonywania pracy w formie pracy zdalnej. Powyższa ustawa przewiduje m.in. regulacje dotyczące okazjonalnej pracy zdalnej.

"Z inicjatywą wykonywania takiej pracy będzie mógł wystąpić wyłącznie pracownik, zaś wymiar takiej pracy został ograniczony do 24 dni w roku kalendarzowym. W konsekwencji niezbędne jest, aby pracodawca zamieszczał w świadectwie pracy także informację o liczbie dni wykonywania takiej pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Umożliwi to kolejnemu pracodawcy, zatrudniającemu pracownika w tym samym roku kalendarzowym, prawidłowe ustalenie pozostałego do wykorzystania wymiaru okazjonalnej pracy zdalnej" - wyjaśniono.

"Sensowne"

Proponowane zmiany skomentował na Twitterze Marcin Wojewódka, członek zarządu Instytutu Emerytalnego.

"Pojawił się projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które przesądza, że tak okazjonalna praca zdalna (24 dni), jak też urlop opiekuńczy (5 dni) oraz zwolenienie z powodu siły wyższej (2 dni) mają charakter roczny bez względu na zmiany pracodawców w ciągu roku. Sensowne" - ocenił Wojewódka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości