Pojęciem innowacji określić można ciąg działań, które prowadzą do wytworzenia nowych lub ulepszonych produktów, procesów technologicznych, czy systemów organizacyjnych. Z punktu widzenia Funduszy Europejskich zaś, które przyznają dofinansowanie dla firm, innowacyjność wiąże się ze spełnieniem przez produkt lub usługę grupy określonych cech.
● Innowacje to ciąg działań prowadzących do wytworzenia nowych lub ulepszonych produktów, technologii lub systemów organizacyjnych. ● Innowacje zdefiniować można także jako podejmowanie nowych działalności gospodarczych lub świadczenie usług przez łączenie czynników produkcji, nowe towary lub sposoby dystrybucji. ● Wyróżnić można innowacje produktowe, procesowe, organizacyjne i marketingowe. ● Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności oraz rozwój istniejących firm to sposób na wspieranie innowacyjności.
Innowacje i innowacyjność – pojęcie
Pojęcie innowacji definiowane jest na wiele sposobów. Innowacja, z łac. Innovatio, czyli odnowienie, to ciąg działań, które prowadzą do wytworzenia nowych lub ulepszonych produktów, procesów technologicznych lub systemów organizacyjnych. Zgodnie z Raportem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Innowacyjność 2006” oznacza ona zaś podejmowanie nowej działalności gospodarczej lub świadczenie usług przez kombinacje czynników produkcji, nowe wyroby lub sposoby dystrybucji dóbr oraz usług.
J. Schumpeter uznawany za ekonomistę, który jako pierwszy zdefiniował pojęcie innowacji w 1912 roku, tworząc tzw. model powstania innowacji, wskazywał zaś, że jest nią:
– stworzenie nowego produktu, – zastosowanie nowej technologii, – stworzenie nowego rynku zbytu, – pozyskanie nieznanych dotąd surowców, – reorganizacja określonej gałęzi gospodarki.
Rodzaje innowacji
Podobnie jak w przypadku definiowania pojęcia, wyróżnić można także wiele rodzajów innowacji. Główne jej obszary i zasadnicza kwalifikacja obejmuje jednak:
– innowacje produktowe, – innowacje procesowe, – innowacje organizacyjne, – innowacje marketingowe.
Innowacje produktowe obejmują wszystkie zmiany, które polegają na udoskonaleniu wytwarzanego produktu lub rozpoczęciu produkcji nowatorskiego wyrobu. Innowacje procesowe dotyczą zmian w metodzie wytwarzania produktu lub świadczenia usług. Wprowadzenie nowych metod organizacji to innowacje organizacyjne, zaś nowe metody promocji to innowacje marketingowe.
Dofinansowania dla firm i dotacje na innowacje
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz dotacje na rozwój istniejących firm to jedne ze sposobów pobudzania i wspierania innowacyjności. Takie środki otrzymać można zarówno w formie dotacji z urzędu pracy, jak i w ramach dotacji z funduszy unijnych.
Dotacje z Funduszy Europejskich przyznawane są w celu realizacji strategii i programów unijnych, innowacyjność zaś od początku powstania Unii Europejskiej była dla niej istotnym elementem. W latach 2014 – 2020 realizowanych było wiele programów, które wspierały projekty charakteryzujące się innowacyjnością. Założenia na nadchodzące lata są podobne. Środki w ramach Funduszy Europejskich na lata 2022–2027 przeznaczone mają zostać m.in. na realizację inwestycji w innowacje. Ponadto obejmą one także przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę i sprawy społeczne.
Źródło: parp.gov.pl, funduszeeuropejskie.gov.pl