Nowe dane z rynku pracy. Analitycy mówią o "negatywnej niespodziance"

Dla firm

Kubisiak: mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowejTVN24 BiS
wideo 2/5

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju 2018 roku wyniosło 4696,59 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 7,0 procent - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rok do roku wzrosło o 3,7 procent.

Jak czytamy w komentarzu mBank Research, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w kwietniu w ujęciu miesięcznym o 2,1 tys. etatów (najsłabszy maj od 2009 roku), przez co dynamika roczna wyniosła jedynie 3,7 procent.

"Jedną z przyczyn negatywnej niespodzianki mogło być późniejsze ujawnianie się efektów zakazu handlu w niedzielę, co mogło spowodować odpływ z sekcji handel detaliczny" - wskazano.

Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu o 3,8 procent za sprawą korzystnego efektu bazy z maja zeszłego roku. Jednocześnie zaznaczono jednak, że "aktualne dynamiki zatrudnienia nie są do utrzymania w dłuższym okresie ze względu na coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników, nie tylko wykwalifikowanych".

Zdaniem analityków, w kolejnych miesiącach ponownie zobaczymy "minusy".

Wynagrodzenie poniżej oczekiwań

Ponadto analityków zaskoczyły dane o przeciętnym wynagrodzeniu, które okazały się nieco poniżej rynkowego konsensusu i prognozy mBank Research. Odpowiednio: 7,1 i 7,5 procent rok do roku.

W opinii ekspertów najbardziej prawdopodobną przyczyną rozczarowania w danych o płacach był niekorzystny układ kalendarza, który sprzyjał długim urlopom. W efekcie - zdaniem analityków - obniżyło to ruchome składniki wynagrodzeń w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie.

"W ujęciu miesięcznym płace wzrosły o skromne 0,3 procent miesiąc do miesiąca, co jest wynikiem ewidentnie gorszym i od poprzedniego miesiąca, i od maja roku poprzedniego – stąd spowolnienie w stosunku do kwietnia b.r. (7,8 procent rok do roku - red.)" - dodano.

O danych

Dane GUS dotyczą zatrudnienia i wynagrodzeń w podmiotach, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, prowadzących działalność gospodarczą w określonym przez GUS szerokim zakresie: od leśnictwa przez m.in. górnictwo, dostawy wody, działalność związaną z nieruchomościami, reklamę itp. Nie uwzględnione w nich są m.in. osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock