Ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Limity w dół

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Henryk Kowalczyk o zmianach w emeryturach rolniczych
Henryk Kowalczyk o zmianach w emeryturach rolniczychTVN24
wideo 2/6
TVN24Henryk Kowalczyk o zmianach w emeryturach rolniczych

Limity zarobkowe dla emerytów mają ulec zmianie od 1 września - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Regulacja obejmuje rencistów oraz osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego. Od początku nowego miesiąca do zawieszenia świadczenia ma dojść wówczas, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003,20 złotych.

Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity. Zmieniają się one co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale.

- W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Limity zarobkowe dla emerytów mają się zmienić

- Pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 8003,20 zł. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc – wskazuje rzecznik ZUS-u.

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości