Senacka komisja zwróciła się do biura legislacyjnego, by opracowało projekt ustawy w sprawie nowego dodatku. Chodzi o świadczenie dla małżonków posiadających przynajmniej 50-letni staż małżeński. Jego wysokość miałaby wynosić od pięciu do ośmiu tysięcy złotych.
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję, w której zaproponowano, by "do katalogu świadczeń rodzinnych dodać nowe świadczenie, które wypłacane byłoby małżonkom o długoletnim pożyciu małżeńskim (z nieprzerwanym stażem) po upływie rocznicy ślubu".
Jak wskazano na stronie Senatu, "komisja postanowiła zwrócić się do Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu o przygotowanie wstępnego projektu ustawy realizującej postulat petycji".
Dodatek za długi staż małżeński
W petycji zaproponowano, by jednorazowe świadczenie wynosiło:
- przy stażu małżeńskim wynoszącym 50 lat - 5000 zł; - przy stażu małżeńskim wynoszącym 55 lat - 5500 zł; - przy stażu małżeńskim wynoszącym 60 lat - 6000 zł; - przy stażu małżeńskim wynoszącym 65 lat - 6500 zł; - przy stażu małżeńskim wynoszącym 70 lat - 7000 zł; - przy stażu małżeńskim wynoszącym 75 lat - 7500 zł; - przy stażu małżeńskim wynoszącym 80 lat - 8000 zł.
"Świadczenie byłoby wypłacane z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, na wniosek małżonków udokumentowany zaświadczeniem z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzającym ich staż małżeński" - wyjaśniono na stronie Senatu.
Dodano, że "zdaniem wnoszącego petycję, pary o tak długim stażu małżeńskim powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej, otrzymywanej przez 100-latków (miesięcznie), przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo".
Czytaj także: Dodatkowe 5,5 tysiąca do emerytury. Jest jeden warunek
Opinia resortu rodziny i polityki społecznej
"W posiedzeniu uczestniczyła Agnieszka Matłoka, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, która przedstawiła negatywne stanowisko resortu o propozycji zawartej w petycji. Jednocześnie, wskazała na obecnie funkcjonującą niefinansową formę promowania długoletniego pożycia małżeńskiego, poprzez odznaczenie medalem" - opisano na stronie Senatu.
Dodano, że "w dyskusji senator Robert Mamątow (PiS) złożył wniosek o kontynuowanie prac nad petycją, który został poparty przez senatora Michała Seweryńskiego (PiS) oraz przez pozostałych członków komisji".
- Medal pewnie gdzieś tam stoi i zbiera kurz, ale to nie o to chodzi. Myślę, że w dzisiejszych czasach, kiedy instytucja małżeństwa jest tak łatwo rozbijana, tak łatwo zrywana, osoby, które przeżyły ze sobą 50 lat, zasługują na jakąś formę nagrody - powiedział Mamątow, cytowany przez "Rzeczpospolitą".
Wcześniej komisja zwróciła się do MRiPS z wnioskiem o ocenę propozycji zawartej w petycji oraz o określenie ewentualnych kosztów i możliwości jej realizacji.
W materiałach do petycji podano, że "na podstawie danych z akt stanu cywilnego (na 21 września 2022 r.) resort oszacował liczbę związków małżeńskich z określonym stażem i koszty proponowanego świadczenia, które przedstawiałyby się następująco:
- 40-letni staż - 156,7 tys. małżeństw, koszt wyniósłby 78,35 mln zł; - 45-letni staż - 137,3 tys. małżeństw, koszt wyniósłby 68,65 mln zł; - 50-letni staż - 97,3 tys. małżeństw, koszt wyniósłby 48,80 mln zł; - 55-letni staż - 47,2 tys. małżeństw, koszt wyniósłby 23,60 mln zł; - 60-letni staż - 21,7 tys. małżeństw, koszt wyniósłby 10,85 mln zł; - 65-letni staż - 7,6 tys. małżeństw, koszt wyniósłby 3,80 mln zł".
Wynika z tego, że koszt dla czterech grup ze stażem od 50 do 65 lat wyniósłby ok. 87 mln zł.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock